Jak zabezpieczyć dom, w którym jest dziecko?

Większości z nas dom kojarzy się z bezpieczeństwem, ostoją i spokojnym schronieniem. Tymczasem kiedy w domu pojawia się dziecko, warto pomyśleć o tym czy na pewno mieszkanie jest w pełni bezpieczne. Przeczytaj jak zabezpieczyć dom, w którym jest dziecko. Szczególnej uwagi wymagają najmłodsze dzieci, które są najbardziej ruchliwe i ciekawe świata.

 

Dlaczego trzeba myśleć o bezpieczeństwie?

Urządzasz mieszkanie będąc rodzicem? Jeśli tak, zapewne chcesz żeby było one nie tylko ładne i przytulne, ale przede wszystkim bezpieczne dla malucha. Ciekawe świata dzieci często znajdują miejsce do zabawy w każdym zakamarku domu. A ponieważ kreatywność w czasie zabawy nie zna granic, warto pomyśleć o odpowiednich zabezpieczeniach żeby niewinna zabawa nie skończyła się tragedią.

Jak zabezpieczyć dom, w którym jest dziecko?
Pokój

W pokojach i salonie ważne jest żeby meble nie miały ostrych krawędzi. Dodatkowo regały i witryny muszą być dokładnie przymocowane do ścian. Rośliny doniczkowe, szklane ozdoby czy stoliki to także elementy, które na początkowym etapie życia dziecka lepiej schować lub postawić poza jego zasięgiem.

Kuchnia

Aby kuchnia była dla dziecka miejscem bezpiecznym, musisz zabezpieczyć stoły i blaty. Pomocne mogą być nakładki ochronne. Dodatkowo pomyśl o blokadach na drzwi, które uniemożliwią ich zamknięcie. Bezdyskusyjnie musisz schować wszystkie noże, ostre narzędzia, detergenty i lekarstwa do szuflad lub szafek. Podobnie jak zapałki, zapalniczki. Zabezpiecz także swoją kuchenkę – najlepsza jest płyta indukcyjna, która wyłącza się automatycznie.

Łazienka

Jeżeli twoje dziecko jest małe, pamiętaj żeby kosmetyki i środki czystości schować w szafce, którą można zamknąć na klucz. Oprócz tego pamiętaj o wyłączeniu suszarki czy prostownicy z kontaktu. Dotyczy to wszystkich innych urządzeń elektrycznych. Z kolei aby zabezpieczyć dziecko w czasie kąpieli, kup maty antypoślizgowe do prysznica lub wanny i zamocuj uchwyty ułatwiające dziecku wychodzenie z wanny.

Podsumowując, beztroskie dziecko raczej nie myśli w czasie zabawy o bezpieczeństwie i konsekwencjach wynikających z zabaw. W związku z tym to do ciebie, jako rodzica, należy urządzenie wnętrza domu czy mieszkania w taki sposób żeby zadbać o bezpieczeństwo.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.