Tęczowa flaga nie zawiśnie na gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego

tęczowa flaga nie zawiśnie

Tęczowa flaga nie zawiśnie na gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego! Taką decyzję podjął rektor-elekt uczelni po tym, jak powstała petycja nawołująca do powieszenia na Uniwersytecie symbolu społeczności LGBT. Tym samym na gmachu UWr powiewać będą – jak dotychczas – trzy flagi: Unii Europejskiej, Polski, oraz uczelni. Rektor swoją decyzję tłumaczył tym, że w obecnych czasach flaga dzieli społeczeństwo. Zapowiedział jednak, że Uniwersytet Wrocławski nadal będzie działać na rzecz równości i tolerancji.

Tęczowa flaga nie zawiśnie na gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. To decyzja rektora uczelni

Tęczowa flaga nie zawiśnie na gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego! To decyzja rektora uczelni, który w oficjalnym piśmie odniósł się do petycji wzywającej umieszczenia symbolu społeczności LGBT na głównym budynku UWr. Oznacza to zatem, że w dalszym ciągu będą tam widnieć jedynie trzy flagi: Unii Europejskiej, Polski, a także samej uczelni.

Za rzeczoną petycję dotyczącą umieszczenia na gmachu UWr tęczowej flagi, odpowiedzialny był związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza. Co ciekawe, wszystko odbiło się szerokim echem, a petycję podpisało aż ponad tysiąc osób. Zdaniem pomysłodawców, tęczowa flaga na gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego byłaby okazaniem wsparcia i szacunku dla osób nieheteroseksualnych. Portal tuwroclaw.pl przytoczył także wypowiedź związanego z uczelnią dr Roberta Frei, który mówił o fladze między innymi:

Będzie także dowodzić otwartości i inkluzywności Uniwersytetu. Te wartości są niezwykle ważne w uniwersyteckiej wspólnocie.

Jego zdanie podzielił rektor uczelni, prof. Przemysław Wiszewski, jednakże zdecydował, że flaga nie pojawi się na gmachu budynku.

ZOBACZ TAKŻE: DRAMATYCZNE ZDARZENIE NA DRODZE S8. BARIERA ENERGOCHŁONNA UDERZYŁA W VOLKSWAGENA – KIERUJĄCA ZGINĘŁA NA MIEJSCU. PROWADZĄCY SKODĘ, KTÓRY UDERZYŁ W BARIERĘ, ODDALIŁ SIĘ Z MIEJSCA ZDARZENIA

Uczelnia będzie wspierać różnorodność i tolerancję, ale w inny sposób

Choć symbol tęczowej flagi nie pojawi się na gmachu, władze uczelni zapewniają, że włączą się w walkę z brakiem tolerancji. Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski w specjalnym oświadczeniu oznajmił, że aktualnie tęczowa flaga dzieli społeczeństwo, mimo tego, że założenia są zupełnie inne. Część jego oświadczenia, które można przeczytać między innymi na portalu tuwroclaw.pl, cytujemy poniżej:

Niestety, dziś tęczowa flaga dzieli, choć niesie w sobie bez wątpienia pozytywne przesłanie tolerancji, otwartości i współpracy. […] Ale w rezultacie niezrozumiałego dla mnie zaostrzenia dyskusji światopoglądowych ten symbol polaryzuje dziś nasze społeczeństwo.

źródło: tuwroclaw.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.