Taksówki w sylwestra – czy to dozwolone?

Taksówki w sylwestra

Taksówki w sylwestra to wciąż niejasny temat. Pojawia się wiele pytań, jednak brak jednoznacznych odpowiedzi. Czy będą mandaty?

Taksówki w sylwestra – czy to dozwolone?

Niejasności związane z obostrzeniami w sylwestrową noc zdają się nie mieć końca. Przypomnijmy, że początkowo informowano, że w sylwestrową noc, a dokładnie od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 6:00 1 stycznia będzie obowiązywać zakaz przemieszczania się. Informowano również o wzmożonych kontrolach policyjnych i możliwości otrzymania mandatu. Natomiast podczas niedzielnej konferencji Mateusz Morawiecki wyjaśnił przepisy i wskazał, że godzina policyjna nie obowiązuje.

My godziny policyjnej nie wdrażamy. Aby ona mogła być zastosowana, to państwo w większości się orientujecie na pewno, że musielibyśmy za zgodą pana prezydenta oczywiście, za decyzją pana prezydenta wdrożyć stan wyjątkowy – wyjaśnił Morawiecki.

Przemieszczanie się w sylwestrową noc jest możliwe jedynie w przypadku wykonywania czynności służbowych lub zawodowych jak i wykonywania działań, które zaspokajają potrzeby związane z bieżącymi sprawami.

ZOBACZ TAKŻE: „SYLWESTER MARZEŃ TVP” JEDNAK Z PUBLICZNOŚCIĄ? AGENCJA SZUKA STATYSTÓW Z POCZUCIEM RYTMU!

Mimo to wiele osób obawia się wyjścia z domu, a świadomość otrzymania mandatu mocno hamuje społeczeństwo przed przemieszczaniem się. Głos w sprawie zajął Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Naszym priorytetem będzie kontrolowanie kierujących, którzy mogą prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków. A nie będzie też taryfy ulgowej dla osób spożywających alkohol w miejscach publicznych – powiedział.

Wymijające odpowiedzi nie dostarczają informacji, czy taksówki mogą jeździć w sylwestra. Zdaje się, że może zależeć to jedynie od woli zatrzymującego policjanta.

Policja nie jest instytucją ani powołaną, ani uprawnioną do udzielania wiążącej interpretacji przepisów, czy informacji o obowiązujących regulacjach prawnych – dodał Ciarka.

Co ciekawe, Uber rozesłał do swoich klientów wiadomości i powiadomienia o treści:

Zamawiaj przejazdy w dozwolonych przypadkach i podróżuj bezpiecznie.

Warto jednak zauważyć, że sprawdzenie czy przemieszczanie jest w celu zaspokojenia swoich niezbędnych potrzeb jest nie do sprawdzenia czy to w przypadku policji czy przewoźnika. Wiceminister spraw wewnętrznych poinformował natomiast, że patrole indywidualnie będą decydowały o tym, czy dana osoba ma prawo się przemieszczać.

 

źródło: bezprawnik.pl, rmf24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.