„Szkoła pamięta” zamiast „Tęczowego Piątku” – uczniowie wielu szkół oddali hołd bohaterom

szkoła pamięta

„Szkoła pamięta” zamiast „Tęczowego Piątku” – Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęcało, aby w ostatni piątek przed Uroczystością Wszystkich Świętych, podopieczni szkół oddali hołd bohaterom narodowym. Na ten sam dzień przypadała głośna akcja wspierania młodzieży ze środowisk LGBT. W wydarzenie „Szkoła pamięta” włączyć miało się ponad 11 tysięcy placówek edukacyjnych. 

„Szkoła pamięta” zamiast „Tęczowego Piątku” – podopieczni oddali hołd bohaterom narodowym

W ostatnich dniach wiele osób żyło „Tęczowym Piątkiem”, którego obchody miały przypadać na dzień 25 października. Jak się jednak okazało, Ministerstwo Edukacji Narodowej na ten sam dzień przygotowało nieco inną okoliczność. Ta miała polegać na wspomnieniu poległych bohaterów narodowych – wszystko wobec zbliżającej się Uroczystości Wszystkich Świętych. Wobec tego, uczniowie wielu szkół sprzątali groby, zapalali świeczki i gromadzili się w ważnych historycznie miejscach, pogłębiając tym samym swoją wiedzę i pamięć o ważnych dla Polski wydarzeniach.

ZOBACZ TAKŻE: ŚLĄSK WROCŁAW KLUBOWYM MISTRZEM ŚWIATA W BLIND FOOTBALLU! BRAMKI POLSKIEJ DRUŻYNY STRZEGŁ RADOSŁAW MAJDAN

„Szkoła pamięta” – ogromny odzew i powodzenie akcji

W ramach akcji „Szkoła pamięta”, uczniowie poza odnawianiem i uprzątaniem grobów, organizowali między innymi zbiórki, mające na celu zgromadzenie pieniędzy na kwiaty i znicze. Nimi udekorować chciano choćby zapomniane, bezimienne groby.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęcało placówki edukacyjne, aby udziałem w akcji te chwaliły się w mediach społecznościowych. Do tego używane miało być oznaczenie #SzkołaPamięta. Całe przedsięwzięcie z kolei, MEN jeszcze wcześniej opisywał w następujący sposób:

Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, aby w dniach, w których szczególnie wspominamy bliskich zmarłych, pamiętały również o tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Zapraszamy do podejmowania różnych działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia. Chcemy, aby piątek, 25 października br., czyli ostatni piątek przed 1 listopada, był dniem kulminacji tych aktywności.

źródło zdjęcia: gov.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.