Szczepionka na COVID-19 – ile kosztuje? Dla kogo będzie darmowa?

szczepionka na covid ile kosztuje

Szczepionka na COVID-19 – ile kosztuje? Dla kogo będzie darmowa, a kto prawdopodobnie będzie musiał za nią zapłacić? Jak może wyglądać strategia rządu w tejże sprawie? Ten nurtujący wiele osób temat poruszono na łamach Dziennika Gazeta Prawa oraz portalu RMF24.pl. Jak można tam wyczytać, zaszczepienie dużej części populacji kraju może kosztować nawet kilka miliardów złotych. Jakie zatem koszty mogą ponieść w związku z tym obywatele, którzy zapragną się zaszczepić na koronawirusa? I kto w pierwszej kolejności może liczyć na zaszczepienie?

Szczepionka na COVID-19 – ile kosztuje? Dla kogo będzie darmowa? Kto może liczyć na szczepienie w pierwszej kolejności?

Temat szczepionki na COVID-19 wraca niczym bumerang. Jak dobrze wiadomo, ogromne koncerny farmaceutyczne robią wszystko, aby stworzyć ją jak najszybciej i aby była ona jak najbardziej skuteczna. Przy okazji jednak nie sposób poruszyć kwestii związanych z kosztami, które wiążą się z ewentualnym szczepieniem.

Jak można przeczytać na RMF24.pl, masowe szczepienia mogą kosztować kraj nawet kilka miliardów złotych. Jakie natomiast koszty poniosą obywatele pragnący się zaszczepić przeciwko COVID-19? Ta kwestia jest ciągle tematem dyskusji rządzących i rozważa się tutaj kilka wariantów. DGP mówi o tym, że jednym ze scenariuszy jest sytuacja, gdzie prawo do bezpłatnego szczepienia otrzymają seniorzy i medycy.

A co z resztą? DGP, powołując się na anonimowego rozmówcę podaje, że szczepionka będzie w pełni płatna lub „współpłacona” – czyli będzie trzeba dopłacić do niej pewną kwotę. Mimo wszystko nie wyklucza się też scenariusza, że szczepienia będą zupełnie darmowe.

ZOBACZ TAKŻE: SZCZEPIONKA NA COVID-19 – ZASZCZEPIENI ROSYJSCY MEDYCY ZAKAŻENI KORONAWIRUSEM! TAMTEJSZY RZĄD JUŻ ZNALAZŁ WYTŁUMACZENIE

Szczepionka na COVID-19 – ile kosztuje? Cena szczepionki na COVID-19 będzie zależeć od kilku czynników

Jak się okazuje, na cenę szczepionki na COVID-19 wpływ może mieć kilka czynników. Jednym z nich jest masowa produkcja, która – o ile do niej dojdzie – powinna znacznie obniżyć koszt szczepienia. Jak można przeczytać w RMF24.pl, rząd podejrzewa, że na samym początku jedna szczepionka ma kosztować kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak będzie ona „współpłacona”, wtedy jej koszt dla jednego obywatela może spaść nawet do kilku lub kilkunastu złotych.

Prace nad szczepionką wchodzą w coraz to bardziej zaawansowaną fazę. W badaniach przoduje jak na razie Pfizer. Już w trzecim tygodniu listopada mają się ukazać kolejne analizy skuteczności szczepionki na koronawirusa. Poza sprawdzaniem skuteczności i dopracowaniem produktu, trwają także zaawansowane prace dotyczące logistyki dystrybucji szczepionki. Nie wiadomo jeszcze również, czy szczepionka będzie jednorazowa, czy może jednak sezonowa.

źródło: RMF24.pl DGP

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.