Stan wyjątkowy w Polsce – to trzeba mieć koniecznie przy sobie! Jest decyzja prezydenta

polska przekaże ukrainie

Stan wyjątkowy w Polsce budzi w ostatnim czasie bardzo wiele emocji. Nie wszyscy wiedzą jednak, z czym dokładnie się to wiąże. Jasne jest od początku, że nie będzie on obowiązywać w całym kraju. Wszystko ma dotyczyć jedynie obszarów położonych blisko granicy z Białorusią. Co zatem stan wyjątkowy oznacza dla miejscowych? Co trzeba zawsze mieć przy sobie? Jakie ograniczenia czekają osoby, które zamieszkują tereny objęte stanem wyjątkowym?

Stan wyjątkowy w Polsce – Andrzej Duda podjął decyzję!

A więc jednak! Jak donosi portal informacyjny Radia RMF – „Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego”.

Takiego rozwiązania sprawy można było jednak się spodziewać. Co jednak oznacza to w praktyce? Wiadomo, że stan wyjątkowy obejmie 183 miejscowości w pasie 3 kilometrów od granicy z Białorusią. Gdy tylko stan wyjątkowy wszedł w życie, w obrębie terenu, gdzie został wprowadzony – nie mogą przebywać osoby postronne. Czas jego trwania to na początek przynajmniej 30 dni.

Stan wyjątkowy w Polsce – dlaczego?

W RMF24.pl czytamy, dlaczego polskie władze zdecydowały się na taki a nie inny krok. Jak się okazuje, pojawiła się obawa o prowokacje ze strony wojsk białoruskich i rosyjskich. Za nieco ponad tydzień (dokładnie 10 września), przy granicy polsko-białoruskiej mają ruszyć ćwiczenia wojskowe, w których wezmą udział rosyjscy żołnierze.

ZOBACZ TAKŻE: „POPEYE Z ROSJI” ZAŁAMANY. JEGO POTĘŻNE MIĘŚNIE W KOŃCU PĘKŁY [FOTO, WIDEO]

Stan wyjątkowy w Polsce – co trzeba przy sobie mieć?

Co stan wyjątkowy oznacza dla osób, które zamieszkują objęte nim tereny? Jak się okazuje, wstęp na objęty stanem wyjątkowy obszar, będą mieć właściwie jedynie osoby, które tam mieszkają. Warto dodać, że wszyscy dorośli poruszający się w obrębie wskazanego obszaru, muszą mieć przy sobie dowód osobisty. Mogą pojawić się kontrole wojska i policji.

Uczniowie muszą mieć natomiast legitymację szkolną. Na podstawie tychże dokumentów odbędzie się weryfikacja miejsca zamieszkania i zameldowania.

Z czym jeszcze wiąże się stan wyjątkowy? Jego wprowadzenie skutkuje zawieszeniem prawa do organizacji zgromadzeń, imprez rozrywkowych i artystycznych i imprez masowych.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.