Śmieci z oceanów zamienią się w energię? Jest pierwszy projekt

Bardzo często piszemy o zmianach klimatu, które niestety spowodowane są działaniem człowieka. Średnia temperatura rośnie, a susze podczas lata są coraz dłuższe. Jeden z największych problemów to zaleganie plastiku w wodach, dlatego coraz więcej firm próbuje z tym walczyć. Chcą zamienić śmieci z oceanów w energię – czy to rewolucja w świecie ekologii?

Zamiana plastiku w energię

Aby choć trochę polepszyć sytuację za świecie, wiele osób czy firm, próbuje znaleźć rozwiązania bardziej ekologiczne. Coraz więcej miejsc rezygnuje z plastikowych sztućców, oferując różne alternatywy. Chociażby modne od niedawna słomki z makaronu czy z trawy (więcej informacji w tym artykule) lub te metalowe, które można używać wielokrotnie i nosić wszędzie ze sobą. Rośnie nadzieja, że jesteśmy jeszcze w stanie coś zmienić.

Pewien architekt – Honglin Li ma w planach stworzenie systemu, który zamieni śmieci z oceanów na energię. Wydaje się nierealne, ale o całej sprawie zaczyna być głośno. Jeżeli cały projekt wypali, może to okazać się prawdziwym zbawieniem dla planety. Pomysł to zmodyfikowanie platform wiertniczych, które nie są już używane. W zamian za to ma powstać proces spalania śmieci, które wypełniają przede wszystkim oceany.

Pierwszym przystankiem ma być Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, która znajduje się na środku Oceanu Spokojnego. Wiadomo o niej nie od dziś, jednak aktualnie powiększyła swoje rozmiary i stale rośnie. Pewnie zastanawiacie się jak to wszystko miałoby działać. Po pierwsze, system pompowałby wodę i oddzielał od niej śmieci. Następnie: proces spalania, po czym ciepło, które powstanie, zamieni wodę w parę. Ona natomiast, przyspieszy pracę turbin i powstanie prąd.

Projekt nadzieją dla planety

Projekt nosi nazwę Filtration Skyscraper. Można się zastanawiać co stanie się z dymem ze spalania? Ma on być specjalnie filtrowany, tak aby nie był szkodliwy. Jesteśmy bardzo ciekawi kiedy pomysł wejdzie w życie i jak się sprawdzi.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

The eVolo Competition 2019 Honorable Mention – Filtration Skyscraper Complete project please visit: www.honglin-li.com . . . . . . #designdrawing #designdrawings #architecturecompetition #futureproject #futurearchitect #futurearchitects #architecture4future #futurearchitecture #evolomagazine #architecture #architecturedrawings #competition #architecturecompetition #evolomagazine #architecture #architecturerendering #architecturehunter #architectureschool #archdaily #nexttoparchitects #dezeen #architizer #critday #arcfly_ft #littleblackbox #superarchitects #skyscraper #skyscraperdesign @evolomagazine @architecture_hunter @critday @next_top_architects @dezeen @architizer @archdaily @superarchitects @parametric.architecture @littleblackbox.ny @arcfly_ft

Post udostępniony przez Honglin Li Architecture (@honglinliarchitecture)

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.