Słowo Roku 2021 wybrane – poznajcie wyniki plebiscytu!

Słowo Roku 2021

2021 rok był niezwykle specyficzny i z pewnością dla sporej części społeczeństwa trudny. O czym w ubiegłym roku mówiło się najczęściej i które ze słów budziło największe emocje? Plebiscyt organizowany przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i Fundację Języka Polskiego ma już swoich zwycięzców. Tym raz na pierwszym miejscu znalazły się dwa słowa. Koniecznie poznajcie Słowo Roku 2021!

Słowo Roku

Co roku Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacja Języka Polskiego organizuje plebiscyt skupiający się na wyborze Słowa Roku. W tym roku jest to już 11. edycja owego konkursu. Zwycięskie słowa wyłoniono na dwa sposoby. Wybrali je internauci w głosowaniu on-line, a także grupa językoznawców. Zwycięskie wyrazy wyłania kapituła językoznawców. Zasiadają w niej m.in. profesor Jery Bralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Jan Miodek z Uniwersytetu Wrocławskiego czy profesor Renata Przybylska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto dodać, że w głosowaniu internetowym oddano około 3,3 tys. głosów.

ZOBACZ TAKŻE: MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021 – ZNAMY ZWYCIĘZCÓW

Wyniki

Trzeba przyznać, że wyniki dla większości nie powinny być zaskakujące. Pierwsze trójka to słowa i wyrażenia, które niewątpliwie były używane niezwykle często. Pojawiały się nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również przez każdego z nas.

Na trzecim miejscu uplasował się przymiotnik „zdalny”, dotyczący głównie pracy i nauki. Nie da się ukryć, że w ubiegłym roku spora część polskiego społeczeństwa musiała przyzwyczaić się do nowych warunków pracy i nauczania. Na drugim zaś miejscu umieszczono słowo „cnota” (niewieścia). Przypomnijmy, że wyrażenie to pojawiło się w wypowiedzi Pawła Skrzydlewskiego – doradcy ministra edukacji Przemysława Czarnka. Mężczyzna wspominał o cnotach niewieścich, które powinny jego zdaniem być pielęgnowane przez polskie kobiety i dziewczynki.

Natomiast jeśli chodzi o pierwsze miejsce, wyróżniono aż dwa słowo. Kapituła językoznawców wyróżniła słowa: „granica” oraz „szczepienie”. To drugie wybrali również internauci w głosowaniu przeprowadzonym on-line.

 

źródło: rmf24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.