Słowo Roku 2019 – wiemy jakie słowo zwyciężyło!

Słowo Roku to tradycja kultywowana od wielu lat. W każdym roku specjalnie powołana kapituła wybiera Słowo Roku i Młodzieżowe Słowo Roku. Słowo Roku 2019 to „klimat”. Jakie inne słowa zostały wyróżnione?

 

Kto wybiera Słowo Roku 2019?

Słowo Roku wybierane jest w ramach konkursu Słowa na Czesie. Plebiscyt organizują  Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Fundacją Języka Polskiego. Zwycięskie wyrazy wyłania kapituła językoznawców. Zasiadają w niej m.in. profesor Jery Bralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Jan Miodek z Uniwersytetu Wrocławskiego czy profesor Renata Przybylska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku była to dziewiąta edycja konkursu.

 

Jakie są pozostałe słowa na podium?

W tegorocznym rankingu językoznawców zwyciężyło słowo „klimat”. Warto dodać, że drugie miejsce zajął skrótowiec „LGBT”. Termin ten odnosi się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Z kolei trzecie miejsce na podium zajęło słowo „feminatyw”.

 

Wyniki plebiscytu internautów

Oprócz klasyfikacji językoznawców, swoje zestawienie opracowali także internauci. Wybrali oni „LGBT” za słowo minionego roku. Co więcej, na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio słowa: „klimat” i „hulajnoga”.

 

Podsumowując, Słowo Roku 2019 wydaje się być błahe. Niemniej jednak słowo „klimat” używa się dziś coraz częściej w wielu poważnych kontekstach. Dlatego też warto pochylić się na tym słowem jeszcze raz i dostrzec wartość tego słowa.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.