Segreguj śmieci to zapłacisz mniej – od dziś nowa ustawa

Od dziś obowiązuje nowa ustawa dotycząca wyrzucania śmieci. Okazuje się, że jeżeli będziesz je segregować, zapłacisz dwukrotnie mniej niż osoby, które się na to nie zdecydowały. To kolejny krok do zmiany ludzkich nawyków i powiedzmy sobie szczerze – wyższe opłaty powinny ich do tego zmotywować. Segreguj śmieci to zapłacisz mniej! 

Jakie szykują się zmiany?

Czym zachęcić mieszkańców do segregowania śmieci jak nie niższą kwotą? Oprócz wielu akcji, które mają na celu zmianę nawyków ludzi czy nawoływanie do dbania o środowisko, warto również obniżyć koszta dotyczących ich sortowania. Dlatego od dziś weszła w życie nowa ustawa, mianowicie osoby, które nie będą odpowiednio grupować śmieci – zapłacą znacznie więcej od zwolenników ekologicznego rozwiązania.

Dodatkowo, opłaty będą mniejsze w przypadku osób mających obok domu kompostowniki, dzięki czemu część odpadów naturalnie się tam rozkłada. W przypadku, kiedy właściciele nieruchomości nie będą odpowiednio rozdzielać śmieci, wtedy firma je odbierająca może powiadomić władze gminy o braku tych czynności.

Co ważne, nowelizacja zaostrza również kary dla osób, które gospodarują odpady niezgodnie z prawem. Natomiast w sklepach, każda plastikowa torba jest już płatna. Dotyczy się to nawet tak zwanych zrywek, czyli małych foliowych torebek.

W przypadku odpadów zagrażających zdrowiu lub życiu, należy je niezwłocznie usunąć z miejsca, w którym się znajdują. 
 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.