Samolot pasażerski wypadł z pasa startowego

Samolot pasażerski wypadł z pasa startowego. Był to samolot irańskich linii Caspian Airlines. Ze schowanym podwoziem zatrzymał się na drodze obok lotniska. Na szczęście, jak podają irańskie media, nikt z pasażerów nie został ranny.

 

Samolot pasażerski wypadł z pasa

Samolot irańskich linii Caspian Airlines wypadł z pasa startowego lotniska. Wszystko rozegrało się na lotnisku w Mahszahr na południu Iranu. Samolot ze schowanym podwoziem wyhamował i ostatecznie zatrzymał się na pobliskiej drodze. Irańskie media donoszą, że nikt nie został ranny.

 

Jakie są powody wypadku?

Lokalne władze lotnicze przekazują, że powodem zdarzenia były problemy techniczne. Spowodowały one opóźnienie w lądowaniu, a to w dalszej kolejności doprowadziło do wypadku. Natomiast pilot miał prawdopodobnie problemy z wysunięciem podwozia. Szczegóły zdarzenia ustalają śledczy.

 

Jak wyglądało zdarzenie?

Zaraz po tym jak samolot wypadł z pasa i stanął w poprzek drogi, obawiano się pożaru. Na szczęście samolot nie stanął w ogniu. Z kolei wszyscy pasażerowie opuścili pokład i zostali przewiezieni w bezpieczne miejsce. O tym fakcie poinformował Mohammad Reza Rezaei – dyrektor zarządzający lotniskami w prowincji Chuzestan.

 

Plaga awarii i katastrof w Iranie

Warto zauważyć, że w ostatnim czasie irańskie linie lotnicze mają pecha. Nękane są przez liczne awarie techniczne. Co więcej władze w Teheranie obwiniają za te sytuacje Amerykanów, którzy nakładają kolejne sankcje na Iran i uniemożliwiają wymianę przestarzałej floty lub zakup części zapasowych na Zachodzie. Przykładem może być irański samolot lecący do Stambułu, który musiał w minioną sobotę zawrócić do portu w Teheranie ze względu na „nieokreślone problemy techniczne”. Natomiast w 2009 roku Tupolew 154 linii Caspian Airlines rozbił się nieopodal miasta Kazwin. Na pokładzie było 153 pasażerów i 15 członków załogi. Nikt nie przeżył katastrofy. Określa się, że był to jeden z najpoważniejszych wypadków lotniczych w historii Iranu.

 

Zestrzelenie samolotu nad Iranem

Inną katastrofalną w skutkach sytuacją było rozbicie się ukraińskiego samolotu w Teheranie. Co więcej, władze długo ukrywały prawdę. Niemniej jednak cały świat dowiedział się, że maszyna została przypadkowo zestrzelona. Zginęło w tej katastrofie 176 osób.

 

Źródło zdjęcia: PAP/EPA/MOHAMMAD ZAREI

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.