30. rocznica Simpsonów – ciekawostki o serialu

30. rocznica

30. rocznica serialu Simpsonowie. To amerykański, animowany serial komediowy wymyślony przez Matta Groeninga i emitowany na stacji FOX. Jest to satyryczne spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę. Akcja toczy się głównie wokół rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Oto kilka ciekawostek związanych z serialem: 

The Tracey Ullman Show

Początki serialu sięgają telewizyjnego programu The Tracey Ullman Show, w którym dokłądnie przez 3 sezony były emitowane krótkie animowane przerywniki. Faktyczną datą początków Simpsonów jest więc kwiecień 1987 roku.

676 odcinków

Serial liczy 676 odcinków, czyli po około 22 odcinki na sezon. Warto jednak dodać, że pierwszy miał ich jedynie 13, natomiast sezony 6–9 po 25. Ponadto, dochodzą również dwa odcinki specjalne. Simpsonowie mają już zaplanowane kolejne sezony, więc wkrótce przekroczą 700 odcinków. Co ciekawe, posiada rekord największej liczby epizodów w amerykańskim serialu animowanym.

Odcinki krótsze o 2 minuty

Od 5. sezonu postanowiono skrócić odcinki o 2 minuty, aby bardziej skoncentrować fabułę.

Najdłużej wyświetlany serial w godzinach największej oglądalności

Kolejnym rekordem jest najdłużej wyświetlany serial w godzinach największej oglądalności. Ponadto, Simpsonowie figurują już w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłużej emitowana seria telewizyjna i jako serial telewizyjny z największą liczbą gościnnych występów gwiazd.

Bart dostaje dwóję

Najwięcej osób obejrzało pierwszy odcinek 2. sezonu pt. „Bart dostaje dwóję”. Obejrzało go aż 33 milionów osób.

 


ZOBACZ TAKŻE: OSZUŚCI NA FACEBOOKU PRZEJMUJĄ KONTA I WYŁUDZAJĄ PIENIĄDZE

Kontrakty

Co ciekawe, główna obsada głosowa ma w kontraktach podpisaną zgodę gwarantującą udział w trzech filmach pełnometrażowych.

600 gwiazd

Od początku emisji, w serialu pojawiło się już ponad 600 gwiazd ze świata rozrywki, sportu, polityki i kultury. Ponadto, przez kadry przewinęło się około 3700 postaci z czego 120 to główni i poboczni bohaterowie, którzy systematycznie powracają w kolejnych odcinkach.

Aktorzy grający samych siebie

Elizabeth Taylor, Susan Sarandon, Alec Baldwin, Mark Hamill, Steve Buscemi, James Caan, Ricky Gervais i Joe Mantegna to jedyni aktorzy, którzy w serialu grali samych siebie, jak i dodatkowo głosowo wcielali się w fikcyjne osoby.

Nagrody Emmy

Simpsonowie byli nominowani do nagrody Emmy każdego roku, z wyjątkiem: 1993, 1994 i 2014 roku. Zdobyli łącznie 34 statuetki w czterech różnych kategoriach. Ponadto, w 2003 roku jako jedyna produkcja animowana była nominowana do Złotego Globu.

 

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.