Rzeki w Polsce wysychają. Największa susza od lat!

Rzeki w Polsce wysychają! Upały wciąż zbierają potworne żniwo. Już jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że wody zabrakło w Skierniewicach. Tym razem w coraz gorszej kondycji są polskie rzeki. Miejscowi alarmują o pogarszającym się wodnym stanie rzek Narew oraz Noteć. A należy pamiętać, że to dopiero początek lipca…

Rzeki w Polsce wysychają

Rzeki w Polsce wysychają – czy grozi nam kataklizm? O bardzo niepokojących doniesieniach informuje telewizja TVN. Materiał opublikowany w Faktach tamtejszej telewizji, powinien uświadomić społeczeństwo o wadze problemu. Jak donoszą dziennikarze stacji, Narew cierpi na ogromne niedobory wody, natomiast na Noteci wstrzymano przeprawy wodne, gdyż jest już zbyt płytko.

Nie bez kozery Narwiański Park Narodowy nazywa się Polską Amazonią. To jednak niebawem może się zmienić. W szoku są przede wszystkim mieszkańcy okolic rzek, gdyż nie pamiętają oni tak fatalnego stanu wód na samym początku lata. Polskę w ostatnim czasie prześladują niesamowite upały i to właśnie one są częściowo winne przykremu widokowi wyschniętych koryt rzek.

W kwestii rzek, dużą rolę odgrywa także zima. Brak śniegu również wpływa na ich mizerny stan. Woda roztopowa jest bowiem bardzo ważnym źródłem zasilania polskich potoków.

Najniższy poziom wody od lat

Poziom wody w opisywanych rzekach jest najniższy od lat. Dla anteny TVN mówi o tym Ryszard Modzelewski, który pełni funkcję dyrektora Narwiańskiego Parku Narodowego. Aktualny stan rzek ma przypominać ten z końcówki zeszłych wakacji, które także były upalne i suche. Strach pomyśleć natomiast, co może dziać się pod koniec tegorocznego czasu wolnego, gdyż upały zdają się być największe od lat.

Jedną z konsekwencji wysychania rzek jest wstrzymanie na nich ruchu wodnego. Żegluga wymiera wraz z wymieraniem rzek. Specjaliści winią za obserwowane obrazki jednak nie tylko suszę i upały. Zwracają oni uwagę na złą gospodarkę wodną Polski. Brak zbiorników retencyjnych ma powodować spadek wód gruntowych. Wobec tego, aktualnie, rzeką Noteć nie mogą przeprawiać się żadne statki. Ba! Mówi się nawet, że problemy z jej pokonaniem mogą mieć także motorówki.

O suszy niedawno pisaliśmy także TUTAJ. KLIKNIJ I ZOBACZ W KTÓRYM POLSKIM MIEŚCIE ZABRAKŁO WODY!

źródło zdjęć: moja-ostroleka.pl, terazostroleka.pl, bydgoszcz.wyborcza.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.