Trasy rowerowe na południu Polski – pięć propozycji dla wytrwałych

Nie wiesz dokąd wybrać się na rowerową wyprawę? Jeśli szukasz wrażeń i lubisz jazdę po zróżnicowanym terenie, wybierz jedną z pięciu propozycji. Prezentujemy poniżej trasy rowerowe na południu Polski.

 

  1. Trasy rowerowe w Bieszczadach

Pierwsza trasa przebiega w okolicach Jeziora Solińskiego. Liczy zaledwie 24 kilometry, ale wymaga sporego wysiłku. Znajduje się na niej sporo podjazdów. Niemniej jednak to dobre wprowadzenie do dalszych i dłuższych wypraw. Asfaltowe drogi wiją się jak wstążki, a widoki zapierają dech w piersiach. Trasa zaczyna się w Polańczyku Zdroju i przebiega przez Zawóz, Wałkowyję, Górzankę, Berezkę i Myczków. To świetna propozycja dla osób, które mają podstawową kondycję.

  1. Rowerem przez Tatry

Kolejna propozycja to trasa w Tatrach. Jest tu mnóstwo tras zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Dla początkujących jest przygotowana około 20 kilometrowa trasa. Zaczyna się i kończy w Zakopanem, a prowadzi przez Kościelisko i wylot Doliny Chochołowskiej. Dodatkowo przez całą drogę rowerzyście towarzyszą widoki Tatr. Powstaje tu także 250 km „historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr”.

  1. Karpaty – szlak rowerowy

Trzecią, dłuższą propozycją jest Szlak Winny na Karpackim Szlaku Rowerowym. Mierzy 155 km i prowadzi przez miejsca związane ze średniowiecznym handlem. Różnica wzniesień to około 1000 metrów. Na tej trasie zobaczysz między innymi Jezioro Różnowskie, Jezioro Czochowskie i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO modrzewiowy kościół w Sękowej. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Konieczna, a kończy w miejscowości Tropie. Biegnie przez takie miejsca jak: Bartne, Owczary, Libusza, Lużna, Gródek nad Dunajcem i Roztoka.

  1. Szlak Orlich Gniazd

Trasa nazywana Jurajskim Szlakiem Rowerowym Orlich Gniazd znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego i wiedzie z Krakowa do Częstochowy. Prowadzi przez ruiny zamków średniowiecznych. Łącznie na rowerzystów czeka do pokonania 180 km. Jednakże trasa nie należy do najłatwiejszych. Mimo to zmierzyć się z nią może praktycznie każdy. Dodatkowo posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Jeśli lubisz spotkanie historii z przyrodą – wybierz właśnie tę trasę.

  1. Lubelszczyzna na rowerze

Trasy rowerowe na południu Polski to także okolice Lubelszczyzny. Długość proponowanego szlaku to 60 km. Trasa prowadzi z Lublina przez Nałęczów do Kazimierza Dolnego. Co ważne, po drodze możesz odkryć wiele zabytków, zatrzymać się w uzdrowisku w Nałęczowie i zwiedzić perłę renesansu nadwiślańskiego – Kazimierz Dolny.

Na zakończenia warto dodać, że trasy rowerowe na południu Polski są rozległe i rozpowszechnione. Mimo tego, że część z nich nadaje się jedynie dla zawodowców, są też takie, na których odnajdą się amatorzy.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.