Rząd planuje wprowadzić rejestr ciąż- Centrum e-Zdrowie zdradziło szczegóły

Rząd planuje wprowadzić rejestr ciąż

Polski rząd planuje wprowadzić rejestr ciąż. Rzekomym powodem ma być łatwiejszy dostęp do darmowych leków czy korzystanie ze świadczeń poza kolejnością. Z drugiej zaś strony pojawiają się głosy związane z kontrolą i ograniczeniem wolności. Warto wspomnieć, że holenderski rząd zapowiedział finansowanie bezpiecznej aborcji m.in. Polkom. Czy ma to jakiś związek ze sprawą?

Rząd planuje wprowadzić rejestr ciąż

W środę, 24 listopada Centrum e-Zdrowia poinformowało, że raportowanie, a także pozyskiwanie informacji o ciąży jest „podyktowane względami medycznymi”. W skład informacji pozyskiwanych wchodzą również m.in: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji oraz informacja o ciąży. Planuje się, że podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej informacje o ciężarnych kobietach.

Konieczność raportowania i pozyskania informacji o ciąży jest podyktowana względami medycznymi, m.in. związanymi z ordynowaniem leków – pozwoli w przyszłości na uniknięcie przepisania leków niewskazanych przy ciąży oraz w sytuacji udzielania świadczeń ratujących życie w przypadku niemożności pozyskania informacji od pacjenta – poinformowało Centrum e-Zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE: HOLENDERSKI RZĄD SFINANSUJE ABORCJĘ POLKOM. TO ODPOWIEDŹ NA ŚMIERĆ IZABELI Z PSZCZYNY

Raportowanie ciąż budzi dodatkowe kontrowersje zważywszy, że zaostrzono prawo antyaborcyjne w Polsce, a ponadto pomoc w usunięciu ciąży zapewniła Holandia.

Jeśli chodzi o raportowanie ciąż, Centrum e-Zdrowia wskazało, że informacje te pomogą ciężarnym i ułatwią sprawy związane m.in. ze świadczeniami poza kolejnością czy darmowymi lekami.

Rząd od 1.I wprowadza rejestrację ciąż. Wszelkie podmioty lecznicze będą wprowadzać do Systemu Informacji Medycznej info o pacjentkach z ciążami. Skierowałem w tej sprawie interw. do Min. Zdrowia. Domagam się wyjaśnień: kto zainicjował tę zmianę, jaki jest jej faktyczny cel – napisał Senator KO Krzysztof Brejza.

Co myślicie o tym rozwiązaniu?

 

źródło: twitter.com, bankier.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.