Holenderski rząd sfinansuje aborcję dla Polek. To odpowiedź na śmierć Izabeli z Pszczyny

Holenderski rząd sfinansuje aborcję dla Polek

Holenderski rząd w odpowiedzi na tragiczne wydarzenia z Pszczyny, podczas których śmierć poniosła ciężarna Izabela oraz jej nienarodzone dziecko, postanowił pomóc Polkom. W Holandii przyjęto uchwałę, która daje możliwość udzielenia bezpiecznej aborcji obywatelkom Europy.

Śmierć Izabeli z Pszczyny

Przypomnijmy o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w Pszczynie na początku listopada. W tamtejszej placówce znalazła się 30-letnia kobieta będąca w 22. tygodniu ciąży. Lekarze nie zdecydowali się na aborcję mimo, że życie kobiety było zagrożone. Czekano na obumarcie płodu, w efekcie śmierć poniosło dziecko jak i 30-letnia Izabela. Dodatkowe kontrowersje budzą wiadomości, jakie kobieta wysyłała swojej mamie. Czytamy w nich:

Na razie dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć. I nic nie mogą zrobić. Zaczekają, aż umrze lub coś się zacznie, a jeśli nie, to mogę spodziewać się sepsy. Przyspieszyć nie mogą. Musi albo przestać bić serce, albo coś się musi zacząć.

Wydarzenia te wywołały masę protestów. Poruszyły nie tylko Polaków, ale również rządzących innymi krajami.

ZOBACZ TAKŻE: OBOSTRZENIA W POLSCE OD 1 GRUSNIA? WIADOMO, CO MOŻE ZOSTAĆ OGRANICZONE!

Holenderski rząd sfinansuje aborcję dla Polek

Jak poinformowała Gazeta Wyborcza, holenderski rząd przyjął uchwałę, która umożliwia dokonanie bezpiecznej aborcji obywatelkom Europy.

Holenderski rząd przyjął uchwałę, która daje mu narzędzia m.in. do finansowania bezpiecznej aborcji dla obywatelek Europy. Jest ona reakcją na śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny i obowiązujące w Polsce przepisy – czytamy w Gazecie Wyborczej.

Władze Niderlandów zwracają uwagę na niektóre kraje Europy, w tym Polskę, która znajduje się pod „silną presją represyjnego ustawodawstwa”. Holenderski parlament we wtorek upoważnił rząd do możliwości korzystania z Funduszu Praw Człowieka, aby wspierać prawa osób LGBTI i kobiet. Podczas debaty dotyczącej dysponowaniem owego funduszu, posłowie zwrócili uwagę na Polki, a także zaostrzone prawo aborcyjne w naszym kraju.

30-letnia Polka zmarła, bo w swoim kraju nie miała dostępu do aborcji. Trudno mi się z tym pogodzić. W świecie naszych wartości to coś nie do przyjęcia. Postanowiłem działać. O tym przypadku mówiłem podczas debaty – powiedział Sjoerd Sjoerdsma, poseł liberalnej partii Demokraci 66 w rozmowie z Wyboczą.

 

źródło: businessinsider.com.pl, Gazeta Wyborcza

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.