Ryby z Bałtyku mają w sobie plastik

Ryby z Bałtyku

Ryby z Bałtyku mają w sobie plastik. Co więcej, co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź ma w sobie drobinki tworzyw sztucznych. Wykazują to badania trwające przez 30 lat, dotyczące oceny skali zanieczyszczenia Bałtyku mikroplastikiem oraz jego wpływu na organizmy morskie. 

Ludzie jedzą ryby z plastikiem w środku

Co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź z Bałtyku mają w przewodzie pokarmowym kawałki plastiku. Naukowcy obawiają się, że substancje chemiczne zawarte w plastiku dostają się do jedzonego przez ludzi mięsa ryb. Oceanografka dr hab. Barbara Urban-Malinga, prof. Morskiego Instytutu Rybackiego wzięła udział w badaniu dotyczącym oceny skali zanieczyszczenia morza plastikiem oraz jego wpływu na organizmy morskie. Projekt miał nazwę „Bonus miicropoll” i uczestniczyli w nim naukowy z Polski, Niemiec, Litwy, Szwecji i Estonii. Warto dodać, że badanie trwało aż 30 lat!

Z informacji Gazety Wyborczej wynika, że badania zakończą się pod koniec przyszłego roku. Mimo to naukowcy opublikowali już pierwsze wnioski płynące z badań: „W przewodzie pokarmowym co dziesiątego dorsza i co dwudziestego śledzia (zbadano około 200 ryb) znaleziono mikroplastikowe elementy, m.in. folie i włókna. W innych krajach wyniki są jeszcze gorsze – Szwedzi natknęli się na cząstki sztucznych tworzyw aż u jednej czwartej badanych śledzi. Zanieczyszczenia niekoniecznie towarzyszą rybom przez całe życie. Prędzej czy później drobne cząstki plastiku je opuszczą i trafią z powrotem do środowiska.”


ZOBACZ TAKŻE: SPECJALNE PLUSZAKI DLA IKEI – WALKA Z PLASTIKIEM WYRZUCANYM DO OCEANÓW

Czy jedzenie ryb jest szkodliwe dla ludzi?

Naukowcy starali się odpowiedzieć na to pytanie. Uważają, że plastikowe elementy znajdujące się w organizmach ryb są wzbogacone przeróżnymi substancjami chemicznymi, np. barwnikami lub ftalanami, które z dużym prawdopodobieństwem przenikają do tkanki mięśniowej, co na pewno ma negatywne skutki dla zdrowia. Nie mniej jednak należy pamiętać o tym, że ludzie na co dzień korzystają z mnóstwa produktów zapakowanych w plastik, stąd nie tylko ryby stwarzają zagrożenie.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.