Romuald Lipko nie żyje – muzyk Budki Suflera zmarł na raka

Romuald Lipko nie żyje. Był założycielem Budki Suflera, wybitnym polskim muzykiem i kompozytorem. Zmarł w nocy z czwartku na piątek. Od kilku miesięcy walczył z rakiem.

 

Romuald Lipko nie żyje

O śmierci Romualda Lipko poinformował zespół i rodzina. Muzyk zmarł w nocy z czwartku na piątek. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej przełomu XX i XXI wieku. Był założycielem zespołu Budka Suflera. Oprócz tego był autorem wielu znanych polskich przebojów. Romuald Lipko miał 69 lat.

 

Dokonania artysty

Romuald Lipko urodził się w Lublinie w 1950 roku. Na początku lat 70. stworzył z przyjaciółmi Budkę Suflera. Zespół ten uznaje się za jeden z najpopularniejszych zespołów w historii polskiej muzyki. Początkowo Lipko był basistą, następie klawiszowcem i kompozytorem Budki Suflera. Natomiast w 1978 roku, po odejściu na kilka lat Krzysztofa Cugowskiego, był liderem zespołu. Stworzył takie przeboje jak: „Cień wielkiej góry”, „Sen o dolinie”, „Nigdy nie wierz kobiecie”, „Jolka, Jolka, pamiętasz”, „Za ostatni grosz”, „Takie tango” czy „Bal wszystkich świętych”.

 

Współpraca z artystami

Muzyk nie tylko występował z zespołem Budka Suflera, ale współpracował także z innymi znanymi artystami. Byli to między innymi: Anna Jantar, Irena Santor, Zdzisława Sośnicka, Izabela Trojanowska, Maryla Rodowicz, Zbigniew Hołdys czy Jarosław Kukulski. Niemniej jednak Budka Suflera zakończyła swoją działalność w 2014 roku. Rok później powołał Romuald Lipko Band. Zespół ten wykonywał najbardziej znane kompozycje klasyki polskiej muzyki rozrywkowej.

 

Reaktywacja Budki Suflera

Natomiast w 2019 roku Budka Suflera ponownie wróciła na scenę po reaktywacji grupy. Jednocześnie w lipcu 2019 roku świat muzyczny obiegła informacja, że Lipko choruje na raka. Z kolei we wrześniu 2019 roku Lipko opublikował na oficjalnej stronie zespołu oświadczenie, w którym dziękował swoim fanom i najbliższym za wsparcie. Jak podkreślał, w walce z chorobą pomagały mu ciepłe słowa i chęć powrotu na scenę. Na początek 2020 roku Budka Suflera miała zaplanowaną trasę koncertową. Najbliższy koncert miał się odbyć 14 lutego w Lublinie.

Źródło zdjęcia: wiadomości.radiozet.pl

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.