Hormonalna terapia zastępcza dla kobiet z menopauzą

Menopauza to nieuniknione zjawisko, które dotyka każdą kobietę. Jest to związane z fizycznym starzeniem się organizmu. Jednak pomóc ci może hormonalna terapia zastępcza HTZ. Czym jest i kiedy warto o niej pomyśleć?

 

Czym jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ)?

Jest to metoda stosowana u kobiet w okresie menopauzy. Ma na celu łagodzenie występowania niepożądanych objawów, niedoborów hormonów płciowych u kobiet związanych z naturalnym starzeniem się organizmu. HTZ polega na podawaniu hormonów i łagodzeniu objawów i skutków klimakterium.

Menopauza – jak ją rozpoznać?

Menopauza jest wynikiem zanikania wrażliwości jajników na stymulację przysadkową. Powoduje to spadek estrogenów i wzrost gonadotropin. Niedobór hormonów odpowiada za występowanie nieprzyjemnych objawów. Do najczęstszych objawów należą:

  • uczucie gorąca
  • napadowy rumień twarzy
  • zaburzenia nastroju
  • zły sen
  • bóle głowy
  • zimne poty
  • problemy z koncentracją.

Trwały niedobór estrogenów powoduje zmniejszenie mineralizacji tkanki kostnej, wzrost ryzyka osteoporozy. Dodatkowo prowadzi także do zaburzeń gospodarki lipidowej i nasilenia zapadalności na chorobę wieńcową. Może wystąpić także wiotczenie tkanek miednicy i obniżenie macicy, która uciskając na pęcherz, powoduje nietrzymanie moczu.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ)

HTZ polega na zastąpieniu naturalnej czynności hormonalnej jajników podawaniem hormonów w dobranych, minimalnych i skutecznych dawkach. Hormonalna terapia zastępcza może być krótkoterminowa lub wieloletnia. Najczęściej hormony przyjmuje się w postaci tabletek. Niemniej jednak możesz również skorzystać z plastrów lub zastrzyków. HTZ zmniejsza także ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, jelita grubego, redukuje ryzyko złamań kości i choroby Alzheimera. Oprócz tego może również poprawić jakość snu, zmniejszyć uderzenia gorąca, a co najistotniejsze, zmniejszyć drażliwość i poprawić nastrój.

Wady HTZ

Bezspornie, jak każda terapia, ma ona swoje wady. Terapia złożona wyłącznie z estrogenów zwiększa ryzyko raka endometrium, raka jajnika, sutka, dlatego może być stosowana jedynie u kobiet po histerektomii. HTZ zwiększa również ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Niemniej jednak to ryzyko spada w przypadku plastrów.

Podsumowując, jeżeli wkraczasz w okres menopauzalny, udaj się po pomoc do lekarza. Złagodzisz dokuczliwe objawy klimakterium i zapobiegniesz jego skutkom.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.