Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Sprawdź kiedy wypada!

Każdy wie, że podczas jazdy samochodem należy zachować ostrożność i rozwagę. Przestrzeganie przepisów drogowych zmniejsza ryzyko wystąpienia zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy!

Dzień Św. Krzysztofa

Nie bez powodu Dzień Bezpiecznego Kierowcy obchodzimy 25 lipca. To właśnie wtedy w kościele katolickim przypada wspomnienie św. Krzysztofa, który uważany jest za patrona wszystkich zmotoryzowanych. W tym dniu wszyscy wierzący mogą pomodlić się do tego świętego i poprosić go o patronat nad każdą odbywana podróżą samochodem. Wtedy też po nabożeństwach odbywa się święcenie wszystkich zebranych pojazdów.

 

Dzień Bezpiecznego Kierowcy – kiedy powstał?

W Polsce święto to obchodzimy od lipca 2006 roku. O ustanowienie go postarało się Duszpasterstwo Kierowców i znany kierowca rajdowy – Krzysztof Hołowczyc. Co więcej jest on także założycielem fundacji Kierowca Bezpieczny. Razem apelują oni do wszystkich osób korzystających z tego sposobu komunikacji o szanowanie życia swojego i innych.

 

Jak Polacy są dobrymi kierowcami?

Na całym świecie, a także w naszym kraju nie brakuje kampanii apelujących o bezpieczeństwo na drodze. Mimo to, liczba wypadków w Polsce utrzymuje się w czołówce rankingu z Europy. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym grozić może prowadzenie auta po spożyciu alkoholu i środków odurzających. Kolejnym zaniechaniem jest niezapinanie pasów bezpieczeństwa. Liczne interwencje i akcje prowadzone przez policję przynoszą znikome efekty, a zarówno kierowcy i pasażerowie nadal tak postępują. Nie straszne są im nawet mandaty oraz możliwość utraty prawa jazdy.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy 2019

Biorąc pod uwagę statystyki i liczbę ofiar wypadków możemy dojść do wniosku, że problemem są właśnie nieodpowiedzialne zachowania kierowców. Mimo, że często zgania się wszystko na złe zasady ruchu drogowego i niedopowiedzenia w nich zawarte. Jeśli wszyscy zaczną stosować się do przepisów, niewątpliwie liczba zagrożeń podczas poruszania autem zmniejszy się. Co więcej unikniemy też możliwości zagrożenia życia innego człowieka.

25 lipca – Dzień Bezpiecznego Kierowcy