Raport WHO: Wypalenie zawodowe oficjalnie na liście chorób

Światowa Organizacja Zdrowia wydała raport o zakwalifikowaniu wypalenia zawodowego jako jednostki chorobowej w klasyfikacji ICD 11. Zanim się to stało, termin ten był obecny w literaturze, jednak nie jako choroba. Głównie związane jest to z pracą oraz relacjami jak i odpowiedzialnością, która spoczywa na osobach pracujących. Raport WHO: Wypalenie zawodowe oficjalnie na liście chorób.

Wypalenie zawodowe przyczyny

Najczęstszymi przyczynami wypalenia zawodowego, które mają wpływ na wystąpienie tego zjawiska, są:
– nadmierne wymagania w pracy
– praca pod presją czasu
– nieodpowiednie zarządzanie pracownikami
– nadmierny stres
– ubogie warunki w pracy
– relacje z innymi pracownikami

Wypalenie zawodowe ciekawostki

Termin tego zjawiska pojawił się w literaturze w latach siedemdziesiątych, kiedy to Hubert Freudenberger podał pierwszą definicję. Według niego jest to spadek energii do dalszej pracy związany z nadmiernymi wymaganiami i sporą ilością zadań. Dodatkowo, przeprowadził on badania oraz obserwacje wolontariuszy, którzy opiekowali się narkomanami. Dzięki całej procedurze, udało mu się to określić.

Raport WHO podaje objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe pojawiło się w ICD 11 ( Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób) w części chorób związanych z pracą lub bezrobociem. Dlatego od 1 stycznia 2022 lekarze będą mogli diagnozować to jako chorobę oraz wystawić zwolnienie lekarskie. Według Światowej Organizacji Zdrowia można to zdiagnozować po następujących trzech objawach:
– poczucie wyczerpania energii lub wycieńczenia 
– zmniejszona wydajność zawodowa 
– negatywne uczucie wobec swojej pracy

Wypalenie zawodowe kto jest narażony

Zdecydowanie jest to przełom w postrzeganiu tego zjawiska. Jednak w jakiej pracy najczęściej jest się narażonym na wypalenie zawodowe? Są to zawody związane z pracą z ludźmi, przede wszystkim służby ratownicze tj. Pogotowie Ratunkowe, Policja, Straż Pożarna. Dodatkowo miejsca pracy, w których stawiane są wysokie wymagania, przy jednocześnie niskiej kontroli. Często bywa tak, że nie ma się wsparcia społecznego, mowa o toksycznych relacjach w pracy czy w życiu prywatnym. Szeroko rozumiany mobbing, rozumiany jako nękanie, zastraszanie czy prześladowanie. Takie rzeczy mogą mieć miejsce w pracy i to pierwszy krok do wypalenia zawodowego.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.