Ile zarabia europoseł? Ta kwota robi wrażenie

ile zarabia europoseł

W zeszły weekend cała Polska żyła wyborami. Gdy nastroje oraz entuzjazm nieco przygasły, warto zastanowić się ile zarabia europoseł. Uprzedzamy – ta kwota zwala z nóg, a na samej wypłacie się nie kończy! 

Obowiązki europosła

Wybrani na europosłów pracę podejmują zazwyczaj w trzech miejscach. Pierwszym z nich jest Strasburg, gdzie odbywają się obrady plenarne, drugim Bruksela, gdzie miejsca mają posiedzenia komisji i ugrupowań Parlamentu Europejskiego, natomiast ostatnim – okrąg wyborczy, z którego wywodzi się wybrany poseł.

Europoseł musi uczestniczyć w obradach Europarlamentu i przedstawiać tam pomysły korzystne dla obywateli Unii Europejskiej. W skład tego wchodzą oczywiście obrady i głosowania nad ustawami czy nowelizacjami. Na lokalnym podwórku natomiast osoba zajmująca stanowisko europosła powinna mieć czas dla wyborców i przekazywać im sposób działania i pracy w Parlamencie Europejskim.

Ile zarabia europoseł?

Zarobki europosłów robią ogromne wrażenie. Poza samą wypłatą, mogą oni liczyć na wiele przywilejów oraz inne dodatki pieniężne. Zacznijmy jednak od stałej, miesięcznej wypłaty, jaką przez 5 lat będzie otrzymywał wybrany do Parlamentu Europejskiego.

Europoseł może liczyć na miesięczną wypłatę rzędu 8757,50 euro miesięcznie brutto, co w przeliczeniu na polską walutę daje mniej więcej niespełna 38 tysięcy złotych. Od podanej kwoty należy jednak odliczyć podatek oraz ubezpieczenie (jest to podatek unijny). Po uregulowaniu odpowiednich składek, posłowi pozostaje 6824 euro na rękę, czyli nieco mniej niż 30 tysięcy złotych. Warto dodać, że to czysta pensja – do tego dochodzą wszelkiego rodzaju dodatki.

Wśród wspomnianych dodatków znajdują się między: dieta na mieszkanie wysokości 320 euro za każdy dzień spędzony w Brukseli. Ma to wystarczyć na zakwaterowanie i inne koszty związane z pobytem w tym mieście. Aby tą kwotę otrzymać, należy podpisać listę obecności na posiedzeniu. Do tego Unia zapewnia pokrycie kosztów prowadzenia biura, zakupienia i obsługi sprzętu biurowego oraz tak zwane koszty reprezentacyjne. Na to otrzymuje się około 20 tysięcy złotych miesięcznie. 

Do tego wszystkiego dochodzi kwota przeznaczona na utrzymanie ewentualnych asystentów – jest to ponad 100 tysięcy złotych miesięcznie. Nie można też zapomnieć o podróżach, za które płaci Unia. Pieniądze zwracane są za podróże samolotem, pociągiem, ale też za kilometry przejechane samochodem (53 eurocenty za każdy kilometr). Wszystko uzupełnia opieka medyczna – Unia Europejska pokrywa 2/3 kosztów związanych z leczeniem posła i jego rodziny.

Emerytura europosła

Na koniec nie można zapomnieć o emeryturze. Europosłowie otrzymują ją po ukończeniu 63 lat. Ile ona wynosi? Łatwo to obliczyć – będzie to 3,5% miesięcznego wynagrodzenia za każdy pełny rok pracy w Europarlamencie. Wychodzi więc na to, że po ukończeniu 5 letniej kadencji, europoseł może liczyć na emeryturę wysokości nawet 6,5 tysiąca złotych. Pieniądze te należą budżetu Unii Europejskiej i z niego też są wypłacane.

 

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.