Putin i Erdogan uruchomili gazociąg Turecki Potok

Putin i Erdogan

Putin i Erdogan uruchomili gazociąg Turecki Potok, który biegnie z Rosji bezpośrednio do europejskiej części Turcji po dnie Morza Czarnego. Dodatkowo w spotkaniu wziął udział premier Bułgarii Bojko Borisow oraz prezydent Serbii Aleksandr Vuczić.

Ważne wydarzenie dla państw całej Europy Południowej

Z wypowiedzi Putina wynika, że uruchomienie nowego gazociągu jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla Rosji i Turcji, ale również dla całej Europy Południowej. Powiedział:

Udana realizacja wielkiego wspólnego projektu budowy gazociągu przez Morze Czarne (…) demonstruje naocznie, że strategiczne partnerstwo rosyjsko-tureckie przynosi znaczące i namacalne wyniki.

Dodatkowo zapewnił, że niektórzy „gracze międzynarodowi” próbują przeszkodzić rozszerzaniu tej dwustronnej współpracy, ale mimo to „prace idą swoim torem”. Putin nazwał Turecki Potokiem systemem unikalnym i bezprecedensowym. Zapewniono, że instalacja jest w pełni ekologiczna, ponieważ podczas budowy zastosowano najnowocześniejsze technologie.

Dostawy gazu poprzez Turecki Potok będą nie tylko mieć znaczenie dla gospodarki tureckiej, ale też wpłyną pozytywnie na rozwój krajów południowej Europy i mogą sprzyjać podwyższeniu bezpieczeństwa energetycznego w Europie.


ZOBACZ TAKŻE: PREMIER IRAKU WIEDZIAŁ O IRAŃSKIM ATAKU NA AMERYKAŃSKIE BAZY

Turcja ostro odczuwa napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Iranem

Putin zapowiedział, że Turecki Potok będzie tranzytem przez Turcję na Bałkany, w tym do Grecji, Turcji i Serbii. Ponadto, Putin podkreślił, że w tym regionie widoczne są „poważne tendencje do zaostrzenia sytuacji”. Prezydent Rosji poinformował, że w 2019 roku Rosja dostarczyła Turcji 24 mld metrów sześciennych gazu.

Erdogan natomiast zapewnił, że Turcja ostro odczuwa krytyczne napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Iranem. Ankara ma zamiar działać na rzecz obniżenia tych napięć. Powiedział: „Nie chcielibyśmy, by Syria, Liban, Irak czy Zatoka Perska stały się areną działań bojowych. Turcja jest bardzo wrażliwa na to, co się teraz dzieje.” Dodał, że planuje kontynuować współpracę z Rosją, która jest głównym dostawcą gazu do kraju. Podczas oficjalnej inauguracji gazociągu, w symbolicznym odkręceniu kurka z gazem brali udział również Borisow i Vuczić.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.