Przez podatek cukrowy podrożeje piwo i woda! O ile?

podatek cukrowy

Przez podatek cukrowy wzrosły ceny nie tylko słodkich napojów, ale także produktów, które z cukrem nie za bardzo się kojarzą. Mowa tu m.in. o piwie czy… wodzie mineralnej. Sprawdźmy, jak przedstawiają się ceny po zmianach.

Przez podatek cukrowy podrożeje piwo i woda!

Nowy podatek jest opłatą wprowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia. Wzbudził sporo kontrowersji, zamieszania i jednocześnie niejasności. Nie wiadomo bowiem dokładnie kto i ile powinien go odprowadzić. Zmiany natomiast są niezwykle zauważalne. Niektóre produkty, zwłaszcza te o większej pojemności, mogą podrożeć nawet o 2 zł. Po wprowadzonym podatku ceny w przybliżeniu przedstawiają się następująco:

  • Coca-Cola 1,75l – ok 6,29 zł,
  • Fanta 1,75l – ok 5,99 zł,
  • Pepsi 1,75l – ok. 5,99 zł,
  • Oranżada Hellena 1,25l – ok. 3,49zł,
  • Mountain Dew 1,75l – ok. 5,99 zł,
  • Black 250ml – ok. 5,49 zł,
  • Red Bull 250 ml- ok. 7,49zł.

 

To wciąż nie koniec. Okazuje się, że zmiany objęły także produkty, które w ogóle się z cukrem nie kojarzą. Mowa tu m.in. o piwie i wodzie mineralnej.

ZOBACZ TAKŻE: PONAD 6ZŁ ZA BUTELKĘ COLI! PODATEK CUKROWY W PRAKTYCE – CENY NAPOJÓW ZWALAJĄ Z NÓG

Podatek cukrowy dotknie piwa bezalkoholowe i piwa typu radler, przez co produkty te będą droższe o ok. 5-8%.

W jednym miejscu w przepisach jest mowa o tym, że podatek ma być naliczany od całego cukru w produkcie, a w innym miejscu, że tylko od dodanego. Pojawia się więc pytanie, jak go ustalić w przypadku piw typu radler – powiedział Bartłomiej Morzycki w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Ponadto podrożeje również woda, jednak nie ze względu na zawartość cukru, ponieważ go nie ma, a z powodów strategicznych. Początkowo myślano, że zmiany odczują jedynie osoby pijące napoje słodzone, co może wpłynąć na ich zdrowie i chęć przerzucenia się na wodę. Przypomnijmy, że opłatę wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Nie mniej jednak podwyżka cen wody niekoniecznie może sprawić, aby ludzie zrezygnowali z cukru.

źródło: biznes.radiozet.pl, businessinsider.com.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.