Ponad 6 zł za butelkę coli! Podatek cukrowy w praktyce – ceny napojów zwalają z nóg

ponad 6 zł za butelkę

Ponad 6 zł za butelkę coli! To efekt podatku cukrowego, który od początku nowego roku daje się nam we znaki. Niestety, stało się to, czego wszyscy się obawiali – podatek został „przeniesiony” na konsumentów, co oznacza dużo wyższe ceny słodkich napojów. Niektóre z nich wzrosły aż o 40 procent. W sieci pojawiają się zdjęcia cen z różnych marketów. Podwyżki dotyczą nawet tanich jak dotąd napojów z tak zwanej „dolnej półki”.

Ponad 6 zł za butelkę coli! Podatek cukrowy w praktyce – ceny napojów zwalają z nóg!

A więc stało się – słodkie napoje, w tym te najbardziej popularne wśród społeczeństwa, od nowego roku są zdecydowanie droższe. To efekt wprowadzenia podatku cukrowego, który niestety wpłynął na znaczące podwyżki. Jak czytamy w portalu finanse.wp.pl – niektóre ceny wzrosły nawet o 40%. Za butelkę popularnej Coca Coli lub Pepsi, teraz zapłacić trzeba nawet ponad 6 złotych. Wcześniej kosztowały nieco ponad 4 lub poniżej 5 złotych.

Wychodzi więc na to, że cały ciężar wprowadzonego podatku, spadł na konsumentów. Czy jednak rzeczywiście wpłynie to na fakt ograniczenia spożywania tego typu cukrowych napojów przez Polaków? To pokaże czas. Uczciwie trzeba natomiast przyznać, że ceny na pierwszy rzut oka odstraszają. Widać to choćby na przykładzie sklepu Biedronka, o czym pisze portal wp.pl. Do tej pory butelka Coca Coli o pojemności 1,75 litra kosztowała 4,35 zł. Teraz cena wynosi 6,29 zł. To prawie 2 złote podwyżki – czyli bardzo dużo.

ZOBACZ TAKŻE: TYSIĄCE MARTWYCH PTAKÓW NA ULICACH PO SYLWESTRZE – EKOLODZY ORAZ OBROŃCY PRAW ZWIERZĄT NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI, ŻE TO WINA PETARD. W SIECI POJAWIŁY SIĘ DAJĄCE DO MYŚLENIA ZDJĘCIA ORAZ NAGRANIA [FOTO, WIDEO]

Podrożały także napoje mniej znanych marek. W sieci zdjęcia nowych, wysokich cen [FOTO]

Jak się okazuje, podrożały nie tylko topowe marki słodkich napojów. Jak podaje finanse.wp.pl, droższe są choćby autorskie produkty niektórych marketów. Za przykład podaje się napój o smaku coli marki Auchan. Do tej pory kosztował zaledwie 1,49 zł, natomiast teraz jego cena wynosi 3,49 zł.

Na Twitterze opublikowano fotografie ze sklepów:

źródło: finanse.wp.pl, Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.