Przerabiali leki na metamfetaminę – towar warty miliony złotych

Przerabiali leki na metamfetaminę

Przerabiali leki na kaszel i przeziębienie na metamfetaminę. Straż Graniczna przy współpracy z funkcjonariuszami z Republiki Czeskiej zatrzymała grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym wywozem leków z Polski do Czech, a następnie przerabianiem ich na narkotyki. Zatrzymano trzech Polaków.

Podczas zatrzymania zabezpieczono 100,5 tys. złotych w gotówce

Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Jelenie Górze zatrzymali na terenie województwa dolnośląskiego trzech mężczyzn w przedziale wiekowym 33-50 lat. Strażnicy pracowali pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze. Postępowanie karne dotyczyło nielegalnego obrotu produktami farmakologicznymi, które w swoim składzie zawierały pseudoefedrynę. Zatrzymani w swoich samochodach, mieszkaniach oraz pomieszczeniach gospodarczych przechowywali kartony wypełnione tysiącami tabletek na kaszel, gorączkę i przeziębienie. Warto zaznaczyć, że pseudoefedryna jest potrzebna do produkcji metamfetaminy.

Straż Graniczna przy współpracy z czeskimi służbami rozbiła międzynarodową grupę przestępczą zajmują się nielegalnym wywozem leków z Polski do Czech. Dodatkowo odzyskiwali oni z tabletek surowce potrzebne do produkcji narkotyków i przerabiali leki na metamfetaminę. Podczas zatrzymania ujawniono przygotowane do wywozu tabletki oraz 100,5 tys. złotych w gotówce, które zabezpieczono na poczet przyszłych kar.

ZOBACZ TAKŻE: NARKOTYKI W JELITACH KOZY – TAK PRZEMYCAŁ JE 71-LATEK

Laboratorium w Czechach

Z przeprowadzonych wstępnych ustaleń wynika, że leki wywożono do Czech, gdzie znajdowało się nielegalne laboratorium przestępców. Właśnie w tym miejscu pracowano przy produkcji narkotyków. Ich działalność trwała już od kilku miesięcy. Ponadto, szacuje się, że przez ten okres wywieziono z Polski ilość tabletek, z której można wytworzyć około 60 kg metamfetaminy. Jest to 60 tysięcy porcji o wartości rynkowej przekraczającej 7 mln złotych.

Dodatkowo, równocześnie działające ze Strażą Graniczną służby Republiki Czeskiej zlikwidowały na swoim terenie nielegalne laboratorium produkujące narkotyki. Zatrzymano również 6 osób zaangażowanych w produkcję narkotyków.

Zatrzymanym w Polsce mężczyznom postawiono zarzuty związane z naruszeniem zakazu zbycia produktów farmaceutycznych, zastosowano również wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w wysokości od 10 do 25 tys. złotych.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.