Przemyt ponad tony kokainy w łodzi podwodnej

Udaremniony przemyt

Przemyt ponad tony kokainy w łodzi podwodnej udaremniony. Okręt patrolowy peruwiańskiej straży przybrzeżnej przechwycił u północnego wybrzeża kraju łódź wypełnioną narkotykami. Na pokładzie znajdował się Meksykanin, Ekwadorczyk i dwóch Kolumbijczyków.

Płynęli do Meksyku

Jak podaje meksykańska stacja „Televisa”, okręt patrolowy straży przybrzeżnej w Peru udaremnił przemyt ponad tony kokainy w łodzi podwodnej. Do zatrzymania doszło u północnego wybrzeża kraju. Według meksykańskiej stacji łódź z kokainą płynęła do Meksyku. Jej załoga złożona była z dwóch Kolumbijczyków, Meksykanina i Ekwadorczyka. Władze Peru próbują ustalić, który z narkotykowych gangów sfinansował budowę łodzi i zorganizował transport kokainy do Meksyku. Niektóre media podają, że całkowita waga przewożonej w łodzi kokainy mogła sięgać nawet dwóch ton.

Warto dodać, że problem narkotykowy w Meksyku stale przybiera na sile, a w kraju od lat toczą się walki między kartelami.

ZOBACZ TAKŻE: PRZEWOZIŁA NARKOTYKI W KOKARDZIE DO WŁOSÓW. WPADŁA PODCZAS KONTROLI DROGOWEJ

Narkotyki z Ameryki Południowej do Europy

Warto wspomnieć, że nie tak dawno hiszpańska policja zatrzymała dwie osoby, które są związane z zorganizowaną grupą przestępczą, która również łodzią podwodną przemycała narkotyki, ale do Europy. Udaremniono wówczas przemyt kilku ton kokainy, a załogę zatrzymano.

W listopadzie funkcjonariusze z Hiszpanii przejęli kolejną już łódź podwodną, tym razem z 3 tonami kokainy na pokładzie. Dodatkowo śledczy podejrzewają, że narkotyki regularnie przemycano tym sposobem. Z dochodzenia wynika, że część transportowanych nią z Ameryki Południowej ładunków mogła trafiać również na Wyspy Kanaryjskie oraz do Portugalii. Proceder prowadzono od kilku lat.

Przejęcie łodzi podwodnej możliwe było dzięki zatrzymaniu się jednostki blisko wybrzeża w okolicach portugalsko-hiszpańskiej granicy. Według źródła zbliżonego do śledztwa służby przejęły łódź po tym, jak osiadła ona na mieliźnie z powodu braku paliwa. Zarekwirowana przez funkcjonariuszy jednostka to pierwsza transatlantycka łódź podwodna, którą przejęto na wodach terytorialnych Hiszpanii z narkotykami. Nielegalna jednostka pochodzi z Gujany Francuskiej i miała zdolność załadunku do 6 ton kokainy. 

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.