Przecieki na maturze z języka polskiego – możliwe unieważnienie egzaminów!

Przecieki na maturze

Przecieki na maturze z języka polskiego! Egzamin na poziomie podstawowym rozpoczął się godzinie 9:00, natomiast około godziny 7:00 zaobserwowano wzmożone wyszukiwania w Google informacji dotyczących tematu, który rzeczywiście pojawił się na maturze. Sprawę zbada policja. 

Przecieki na maturze

Dziś, 4 maja 2021 roku rozpoczęły się matury. Pierwszym egzaminem był test z języka polskiego na poziomie podstawowym. Zapewne wielu uczniów było ciekawych, z jakim tematem rozprawki przyjdzie im się zmierzyć. Nie wykluczone, że maturzyści rzeczywiście poznali temat wypracowania jeszcze przed egzaminami. Dowodem na to są wykresy dostępne w Google Trends, czyli narzędziu umożliwiającym monitorowanie wyszukiwanych fraz przez internautów.

ZOBACZ TAKŻE: STRASZLIWA PRZEPOWIEDNIA JASNOWIDZA GLANCA. „OSTATNIE LATO”!

Matury rozpoczęły się dziś o godzinie 9:00, natomiast około 2 godziny wcześniej zaobserwowano znaczny wzrost wyszukiwań frazy związanej z Lalką Bolesława Prusa i ambicją. Okazuje się, że temat rozprawki dzisiejszego egzaminu brzmiał: Czy ambicja ułatwia osiąganie celu? Co więcej, wypracowanie to rzeczywiście miało opierać się na fragmencie Lalki.

Prześledźmy wykres dotyczący frazy Lalka ambicja w ujęciu dobowym:

matura język polski poziom podstawowy

Z kolei wykres wyszukiwań frazy Lalka ambicja od godziny 6:30 prezentuje się następująco:

matura polski

Gołym okiem widać, że tuż przed egzaminem internauci szukali informacji dotyczących tematu rozprawki. Popularność fraz związanych z maturą była największa w województwie podlaskim i mazowieckim. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z serwisem Onet Kobieta zaznaczył, że sprawa zostanie zgłoszona na policję. 

Warto wspomnieć, że przecieki na maturze to incydent podejrzewany niemalże co roku. W 2020 roku około godziny 6:30 również w województwie podlaskim odnotowano znaczny wzrost wyszukiwań fraz związanych z Weselem Stanisława Wyspiańskiego oraz elementów fantastyki w sztuce. Dokładny temat rozprawki maturalnej brzmiał: Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Wesela”.

Widzę to, co wszyscy widzą w Google Trends. Będziemy składali zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na policję – powiedział w ubiegłym roku szef CKE, Maciej Smolik.

źródło: Google Trends, nczas.com, onet.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.