Producent szczepionek na koronawirusa zrzekł się odpowiedzialności za ich działanie!

Producent szczepionek zrzekł się

Pandemia koronawirusa to czas, który zmienił dotychczasowe życie populacji na niemalże całym świecie. Pojawiło się również wiele teorii spiskowych, a ludzi pochłonęła panika oraz strach o swoje życie. Po wielu miesiącach zarazy pojawiły się doniesienia o szczepionkach, które nie da się ukryć, wzbudzają duże kontrowersje. Co więcej okazało się, że brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny, który opracował szczepionki zrzekł się odpowiedzialności za ich działanie. Producent szczepionek zrezygnował również z zysku. Oczekuje zapłaty jedynie za ich produkcję oraz dostawę.  

Producent szczepionek zrzekł się odpowiedzialności za działanie szczepionek na koronawirusa!

AstraZeneca to brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny z siedzibą w Londynie, który stworzył szczepionkę na koronawirusa. Okazuje się, że firma zrzekła się odpowiedzialności za skutki uboczne jej działania. Jak powiedział członek zarządu, większość krajów godzi się na ich decyzję, ponieważ „leży to w ich interesie narodowym”. Nie mniej jednak podkreśla, że stawiają bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

To wyjątkowa sytuacja, w której jako firma po prostu nie możemy ryzykować, jeśli za… cztery lata szczepionka wykaże skutki uboczne. W zawartych przez nas umowach prosimy o zwolnienie z odpowiedzialności kontraktowej – powiedział agencji Reutera Ruud Dobber, członek zarządu AstraZeneca.

ZOBACZ TAKŻE: WYCIEKŁY TAJNE CHIŃSKIE DOKUMENTY DOT. KORONAWIRUSA – CO SIĘ DZIAŁO W WUHAN?

Ruud Dobber w rozmowie z Reuters nie ukrywa, że konsekwencje działania szczepionki wywołują spore obawy i kontrowersje w krajach europejskich. Ponadto AstraZeneca zadeklarował się dostarczyć ponad 2 miliardy dawek innym krajom, rezygnując z zysku. Mowa tu o Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz krajach europejskich. Mają one pokryć jedynie koszty produkcji i dostaw.

Odpowiedzialność za szczepionkę była jednym z kontrowersyjnych punktów w europejskich działaniach na rzecz zabezpieczenia dostaw potencjalnych szczepionek COVID-19 od takich producentów jak Pfizer, Sanofi i Johnson & Johnson – czytamy na portalu politykazdrowtna.com.

Nie mniej jednak, czy fakt, iż producent szczepionek zrzekł się odpowiedzialności za efekty uboczne, które po latach mogą się pojawić nie jest jeszcze bardziej kontrowersyjne?

źródło: reuters.com, politykazdrowotna.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.