Pracodawca sprawdzi, czy jesteś trzeźwy podczas pracy zdalnej – zmiany w kodeksie pracy

trzeźwy podczas pracy zdalnej

Pracodawca sprawdzi, czy jesteś trzeźwy podczas pracy zdalnej. Nowe przepisy przewidują, że jeśli pracodawca sądzi, iż pracownik może być pod wpływem alkoholu, ma może poinformować policję, która skontroluje stan trzeźwości pracownika. Co więcej, pracownik może nie zostać dopuszczony do pracy, jeżeli jego przełożony będzie podejrzewał, że osoba ta jest nietrzeźwa.

Trzeźwość podczas pracy zdalnej

Pandemia koronawirusa sprawiła, że spora część społeczeństwa przerzuciła się na pracę zdalną. Wiele osób nie ukrywa trudności związanych ze zmianą formy pracy. Bez nadzoru przełożonych i atmosfery panującej w biurze trudno skupić się na powierzonych nam zadaniach. Przebywając w domu ciężko bowiem rozdzielić życie zawodowe od codziennych obowiązków.

ZOBACZ TAKŻE: PRACA DŁUŻSZA NIŻ 52 GODZINY TYGODNIOWO PRZYSPIESZA ŁYSIENIE

Brak kontroli ze strony pracodawców i swoboda wynikająca z przebywania we własnym domu sprawia, że pracownicy mają większą odwagę do spożywania alkoholu podczas pracy. Jednak czy jest to dozwolone?

Jeżeli praca zdalna została przekazana pracownikowi jako polecenie pracodawcy, to oczywiście, że nie. My wciąż musimy to traktować jako może nie pozostawanie do dyspozycji fizycznej przełożonego, ale jednak jest to świadczenie pracy, za które pobiera się wynagrodzenie – poinformował mecenas Magdalena Nowosadzka z kancelarii Jurczewski Kępka-Mariański i Wspólnicy w rozmowie z naTemat.

W kodeksie pracy brakuje wielu zapisów dotyczących pracy zdalnej, dlatego szykują się poważne zmiany. Przewidują one wyrywkowe kontrole trzeźwości oraz kontrole wykonywane na polecenie przełożonego. Jeśli istnieje duża szansa spożywania alkoholu w pracy, pracodawca będzie mógł poinformować policję, która sprawdzi stan trzeźwości. Ponadto pracownik może nie zostać dopuszczona do pracy, jeżeli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że może być nietrzeźwy. Dokładnie te same zasady będę obowiązywały w przypadku zażywania innych środków zmieniających świadomość.
Pracodawca powinien ustalić z pracownikiem zasady kontroli. Na przykład poprzez maile, telefony czy logowanie do systemu wewnętrznego. Taka kontrola jest dopuszczalna, chociaż też nie ma przepisów, które mówią o tym wprost – dodaje mecenas.

 

źródło: natemat.pl, bezprawnik.pl, donald.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.