Postęp technologiczny – automatyzacja: 200 tys. osób straci pracę?

Według zapowiadanych prognoz, przez postęp technologiczny oraz automatyzację pracę może stracić nawet 200 tysięcy osób. Chodzi o amerykański sektor bankowy, który w ciągu 10 lat może zwolnić sporą liczbę osób. Dodatkowo, przeznacza rocznie aż 150 mld dolarów na sprawy związane z technologią. Takie informacje przekazują zagraniczne media. 

Postęp technologiczny w amerykańskich bankach

Banki i firmy finansowe w Stanach wydają rocznie ogromną ilość pieniędzy na rozwój technologii, mianowicie mowa o 150 mld dolarów. To zdecydowanie najwięcej porównując to z innymi sektorami. Całą sprawę skomentował Mike Mayo – starszy analityk w Wells Fargo:

Adaptacje nowych technologii wiązać się będą z redukcją kosztów. Połowa wydatków związanych z prowadzeniem banku wiąże się zaś z wypłatami dla pracowników 

Jak informuje Bloomberg, to może być największa redukcja pracowników w historii amerykańskich banków, gdyż w przeciągu 10 lat pracę może stracić nawet 200 000 osób. Jeżeli chodzi o zaplecze administracyjne, oddziały bankowe, stanowiska techniczne czy sprzedażowe mowa o zwolnieniu od 1/5 do 1/3 kadr.

 

To z pewnością ogromne zmiany w funkcjonowaniu centrów kontaktowych, zarówno mowa o wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Natomiast, jak podaje tvn24bis, zatrudnienie we front office w bankowosci inwestycyjnej czy segmencie giełdowym w 2018 roku spadło i to piąty rok z rzędu.

ZOBACZ TAKŻE: WSZYSTKIE DOMY SPRZEDANO ZA 1 EURO – SAMBUCA DI SICILIA 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.