Kac to choroba – tak brzmiało orzeczenie niemieckiego sądu

Kac to choroba – takie orzeczenie padło w jednym z niemieckich sądów. Dotyczy to sprawy, która związana jest z producentem napojów zapobiegających skutkom imprezy. Sytuacja zaskoczyła wiele osób i piszą o tym media na całym świecie. 

Czy kac to choroba?

Sąd we Frankfurcie, w sprawie dotyczącej firmy produkującej napój, który ma pomóc w przezwyciężaniu skutków imprez, orzekł że kac jest chorobą. Chodzi o pozew złożony przeciwko spółce za formułowanie nieuprawnionych twierdzeń. Poniżej fragment oświadczenia.

„Informacje o produkcie spożywczym nie mogą przypisywać mu właściwości zapobiegających lub leczących choroby u ludzi lub wywoływać wrażenia, że dany produkt posiada takie właściwości”

Co ciekawe, orzeczenie wydano kilka dni po popularnym festiwalu Oktoberfest, który słynie z piwnego szaleństwa. Firma, którą pozwano, reklamowała swoje produkty jako te, które zapobiegają pojawieniu się między innymi: bólu głowy, nudności czy zmęczenia. Czyli objawów, które odczuwamy właśnie podczas kaca. Sąd stwierdził, że choroba to wszelkie odstępstwa od normy, które zachodzą w ludzkim organizmie.

Państwowy organ zwrócił uwagę na fakt, iż w środowisku lekarzy symptomy kaca określa się potocznie „syndromem dnia następnego”. A jakie jest wasze zdanie? Kac to choroba?

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.