„Pomnik ku Pamięci Ofiar Pedofilii przez Księży” powstanie w Częstochowie?

pomnik ku pamięci ofiar

„Pomnik ku Pamięci Ofiar Pedofilii przez Księży” – tak brzmi jedna z opcji, które mieszkańcy Częstochowy mogą wybierać w programie budżetu obywatelskiego tegoż miasta. Budzi ona niemałe kontrowersje, a także niesmak słyszalny głównie ze środowisk kościelnych. Oliwy do ognia dolewa fakt, że pomnik miałby stanąć tuż obok częstochowskiej kurii. 

„Pomnik ku Pamięci Ofiar Pedofilii przez Księży” powstanie w Częstochowie?

Budżet obywatelski to świetna inicjatywa, w której to mieszkańcy zgłaszają swoje propozycje dotyczące zagospodarowania pieniędzy publicznych. W ramach projektu powstaje wiele przydatnych, ciekawych inwestycji. W ich skład wchodzą choćby nowoczesne place zabaw dla dzieci, specjalne wybiegi i parki dla psów, czy choćby inteligentne przejścia dla pieszych, które znacznie wpływają na bezpieczeństwo na drodze. Przy okazji tegorocznego budżetu obywatelskiego w Częstochowie zawrzało. A wszystko przez kontrowersyjną propozycję anonimowych wnioskodawców. Mianowicie, padła propozycja budowy „Pomnika ku Pamięci Ofiar Pedofilii przez Księży”, który miałby stanąć tuż obok kurii. Co więcej, jego szacowany koszt to 340 tysięcy złotych.

ZOBACZ TAKŻE: WIZY DO USA ZNIESIONE JUŻ PRZED KOŃCEM ROKU? JEST SZANSA, NAJBLIŻSZE DNI BĘDĄ KLUCZOWE

Środowiska kościelne zniesmaczone pomysłem i postawą miasta

Projekt budowy pomnika zgłoszony jest pod numerem 136. Wnioskodawca o swoim pomyśle wypowiada się w następujący sposób (pozostając przy tym anonimowy):

Skoro w przestrzeni publicznej jest miejsce na pomniki osób podejrzanych o przestępstwa seksualne proponuję żeby i ofiary miały swój pomnik.

Pomnik miałby stanąć w pasażu Kossak-Szczuckiej. Portal dziennikzachodni.pl informuje, jakoby Archidiecezja Częstochowska nie komentowała sprawy zbyt wylewnie. Mimo to, wszystko zostaje nazwane „kuriozalną inicjatywą”, zarzuca się także fakt, że wnioskodawcy nie mają odwagi przestawić się z imienia i nazwiska. Strona cytuje także wypowiedź księdza Mariusza Bakalarza, rzecznika Archidiecezji Częstochowskiej, który jest negatywnie zaskoczony postawą Urzędu Miasta. Według niego pomysł nie powinien znaleźć akceptacji już na starcie. 

Głosowanie na budżet obywatelski w Częstochowie potrwa do 25 września. Według informacji tamtejszego Urzędu Miasta, już ponad 7 tysięcy mieszkańców oddało głosy na konkretne pozycje.

źródło zdjęcia: portalsamorzadowy.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.