Polskie godło zmieni się po wyborach prezydenckich?

Polskie godło

Czy polskie godło zmieni się po wyborach prezydenckich? Okazuje się, że heraldycy mocno zabiegali, aby w herbie pojawił się krzyż. Natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że po majowych wyborach prezydenckich przedstawi nowy projekt symboli państwowych.

Jak ma wyglądać nowe godło?

Prace nad projektem zmiany godła rozpoczęły się już w 2018 roku, a dokładnie 19 listopada. Wówczas w Stoczni Gdańskiej odbyło się pierwsze spotkanie inicjatywy „Przywracamy krzyż w koronie godła Polski”. Warto dodać, że głównym inicjatorem jest były poseł PiS – Andrzej Jaworski. Tłumaczył, że korona zamknięta z krzyżem ma w heraldyce wyższą wartość niż korona otwarta i dowodzi niezależności państwa. Przypomina, że taka korona wieńczyła polskiego orła po odzyskaniu niepodległości, a godło z koroną bez krzyża wprowadzono dopiero w 1927 roku. Ponadto, herb z 1919 roku wciąż widnieje w wielu przestrzeniach, np. na tzw. orzełkach wojskowych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że po majowych wyborach prezydenckich przedstawi nowy projekt symboli państwowych. Zmianą godła ma zająć się grafik Aleksander Bąk. Ministerstwo Kultury poinformowało, że najważniejszymi poprawkami w godle mają być całe złote nogi orła, złote prześwity w koronie, a skrzydła mają być lustrzanymi odbiciami. Ministerstwo zamówiło już oficjalne pliki graficzne przedstawiające herb. Ponadto, odcień czerwieni na fladze i tarczy herbu, który w obecnej ustawie jest podany w niejasny sposób, ma stać się karmazynem.

ZOBACZ TAKŻE: EMMANUEL MACRON W POLSCE – PREZYDENT FRANCJI U ANDRZEJA DUDY

Co z krzyżem w godle?

Okazuje się się, że członek Komisji Heraldycznej – Alfred Znamierowski tuż przed swoją śmiercią opublikował w miesięczniku „WPIS” informacje dotyczące zmian. Dodatkowo opisał również korespondencję wysyłaną przez Komisję Heraldyczną do resortu kultury w latach 2016–2018. „W pismach tych przedstawiono opracowany przez Komisję wzór herbu Rzeczypospolitej Polskiej zwieńczonego Koroną Chrobrego” – napisał.

O sprawie wypowiedział się również prof. Matek Adamczewski:

Gdy w przestrzeni publicznej pojawiły się sugestie, by orzeł miał koronę z krzyżem, część członków komisji zaproponowała, by zastanowić się nad sięgnięciem po wzór herbu z okresu I Rzeczypospolitej. W długim trwaniu na pieczęciach państwa polskiego była jedna korona na głowie orła otwarta, a druga nad tarczą zamknięta, oznaczająca suwerenność od innych potęg ówczesnego świata.

Profesor Adamczewski zaznacza, że zmiany mogą wydawać się dla niektórych nieco kontrowersyjne. Natomiast z informacji Rzeczpospolitej wynika, że w projekcie nie ma propozycji krzyża w herbie.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.