Polacy zaczynają otrzymywać ważne pismo. Trafi do 3 milionów osób

polacy zaczynają otrzymywać

Polacy zaczynają otrzymywać ważne pismo. Jak podaje portal www.money.pl – docelowo ma ono trafić do aż 3 milionów rodaków. Za wszystko odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czego dotyczy dokument z ZUS-u i kto go dostanie? Czego się z niego dowiemy? Szczegóły poniżej.

Polacy zaczynają otrzymywać ważne pismo z ZUS-u. Trafi do 3 milionów osób. Czego dotyczy i czego się z niego dowiemy?

Wielu Polaków w najbliższym czasie może otrzymać ważne pismo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O wszystkim pisze portal www.money.pl. Jak się okazuje, pisma z ZUS-u mają trafić nawet do 3 milionów osób. Chodzi o stan rozliczeń na kontach Polaków za rok 2022.

Wszystko dotyczy osób płacących składki. W piśmie znajduje się informacja, czy na kontach konkretnych osób widnieje niedopłata, nadpłata, czy może jednak saldo jest równe zeru. To jednak nie wszystko. Jak czytamy w www.money.pl – poza tym od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymamy szczegółowe informacje związane z wszystkimi wpłatami na konto. Natomiast osoby zalegające z płatnościami dowiedzą się, jaką kwotę muszą jeszcze uregulować.

ZOBACZ TAKŻE: Aż 60 tysięcy złotych kary w 2023 roku! Nie zapomnij złożyć tego dokumentu w terminie, to bardzo ważne i może dotyczyć każdego

Niedopłatę można spłacić w ratach

Co dla wielu bardzo istotne – ewentualne niedopłaty można spłacać w ratach. Tłumaczy to strona Super Expressu, na której czytamy:

Niewielkie zaległości należy spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę, jeżeli są należne. W formalnościach płatnik może liczyć na wsparcie doradcy ds. ulg i umorzeń.

Serwis money.pl podaje jeszcze jeden interesujący sposób regulowania należności:

Istnieje także możliwość pomniejszenia kwoty bieżącej wpłaty o nadpłatę.

Powinniśmy również pamiętać, że płacący składki może otrzymać zwrot nadpłaty na swój rachunek bankowy. Konieczny jest jednak do tego specjalny wniosek.

Na sam koniec trzeba dodać, że w pismach uwzględniono tylko operacje wykonywane na koncie w roku 2022 (deklaracje rozliczeniowe lub opłacone składki). Strona ZUS-s wobec tego informuje, że:

Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, aktualne saldo konta płatnik może sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS.

źródło: www.money.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.