Polacy jedzą coraz mniej mięsa – czy zmieni to rynek?

Polacy jedzą coraz mniej mięsa – takie informacje podaje Rzeczpospolita. Statystyki pokazują, że już milion osób w naszym kraju nie je mięsa, natomiast przygotowują się do tego kolejne miliony. Niektórzy twierdzą, że to globalny trend, jednak większość osób zwraca uwagę na warunki w jakich produkowane jest mięso, ilość chociażby używanej wody do jego wytwarzania czy zwyczajnie na cierpienie zwierząt. 

Nowe statystyki dotyczące spożywania mięsa

Jeszcze niedawno mogliście przeczytać o tym, że mieszkańcy naszego kraju spożywają o 12 kilogramów więcej cukru przetworzonego niż dekadę temu. Aktualnie, pojawiły się nowe statystyki, jednak dotyczą one spożywania mięsa.

Wiele osób decyduje się na wyeliminowanie produktów mięsnych ze swojej codziennej diety. Każdy ma swoje indywidualne powody, jednak aktualnie stało się to modne. Chociaż wierzymy, że większość osób jednak zdecydowało się na to ze względu na cierpienie zwierząt czy ilość rzeczy potrzebnych do jego produkcji. Jak podaje Rzeczpospolita – do wyprodukowania kilograma wołowiny potrzeba średnio 14 tys. litrów wody oraz 6 kg kaszy.

Z badania, które przeprowadziło Pyszne.pl wynika, że już 1 milion Polaków nie spożywa mięsa, a prawie 2 miliony planuje wprowadzić to w życie. Zapotrzebowanie na produkty pochodzenia roślinnego ciągle rośnie i to nie tylko w Polsce, również na całym świecie.

Na świecie znajdziemy coraz więcej sklepów z bogatym wyposażeniem produktów wegetariańskich oraz wege. Bez problemu kupimy hummus, ser halloumi czy sojowe kiełbaski. To samo dotyczy restauracji. Otwiera się ogromna liczba lokali, w którym nie zjemy mięsa. Dopasowują one menu do wymagań klientów lub rozszerzają o pozycje bezmięsne, gdyż coraz więcej ludzi tego szuka. Te miejsca stają się bardziej świadome, dodatkowo dbając o nowe diety klientów.

Co ciekawe, miejsca z jedzeniem typu fast food oferują już zamienniki mięsa, co wcześniej albo nie było możliwe lub bardzo rzadko spotykane (KFC czy McDonalds).

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.