Podwyżki dla urzędników Andrzeja Dudy – ile zarabiają?

Podwyżki dla urzędników

Z początkiem września pojawiły się podwyżki dla urzędników Andrzeja Dudy. Co ciekawe urząd ten zatrudnia ponad 355 osób (w przeliczeniu na etaty). Trzeba przyznać, że niektóre kwoty robią spore wrażenie. Ile zarabiają i ile wyniosły podwyżki?

Podwyżki dla urzędników Andrzeja Dudy

W otoczeniu Andrzeja Dudy pracuje ponad 355 urzędników na różnych stanowiskach. Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, na dzień 31 lipca 2020 roku zatrudnienie wyniosło 355,45 w przeliczeniu na pełne etaty.

Dane te uwzględniają wszystkie osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (kierownictwo i pracownicy komórek organizacyjnych KPRP), w tym osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, wychowawczych i bezpłatnych, a także osoby zatrudnione w celu zastępstw nieobecnych pracowników – zatem są liczone podwójnie – poinformowano.

Średnie wynagrodzenie osób pracujących dla prezydenta to 7.727,78 zł brutto. Najwyższe płace otrzymują oczywiście osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych. Dyrektor generalny otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 11 000 – 13 500 zł, a dyrektor: od 8 500 do 12 500 zł. Pensja zastępcy dyrektora jest jedynie o 500 zł niższa. Taką samą kwotę co miesiąc otrzymuje także główny księgowy. Bardzo podobne pieniądze zarabiają również doradcy prezydenta i szefa kancelarii. Kierownicy zespołów otrzymują nawet do 11 000 zł. Stanowiska takie jak radcy prawni, eksperci czy audytorzy mogą liczyć na 6 000- 12 000 zł miesięcznie. Najmniej zarabiają natomiast osoby zatrudnione na stanowiskach wspierających takich jak referent (3 000 – 4 500 zł), starszy specjalista (5 000 – 9 000 zł) czy specjalista (4 500 – 8 000 zł).

Warto zaznaczyć, że wyżej wymienione stawki to wynagrodzenia z 7 sierpnia bieżącego roku. Od września każdy urzędnik pracujący dla prezydenta otrzymał podwyżkę w wysokości 6%.

Warto wspomnieć, że zupełnie inaczej przedstawiają się płace Andrzeja Dudy, który nie jest zatrudniony w kancelarii. Pensja prezydenta jest 1,3 razy większa pensji Sądu Najwyższego i wynosi 26 000. zł brutto. Co ciekawe, od tego roku po raz pierwsze wprowadzono także płacę dla pierwszej damy. Nowa ustawa wyjaśnia, że żona prezydenta ma zarabiać 0,9-krotności wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego, który zarabia minimum 19 986 złotych brutto. Wynika z tego, że pierwsza dama lub pierwszy dżentelmen zarobi miesięcznie prawie 18 000 złotych brutto. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

 

źródło: businessinsider.com.pl, pap.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.