Ile zarabia pierwsza dama? Ta kwota robi wrażenie

Ile zarabia pierwsza dama

Ile zarabia pierwsza dama? Podczas czwartkowego posiedzenia posłów z sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych podjęto jednogłośną decyzję o przyjęciu ustawy o podwyższeniu pensji parlamentarzystom, a ponadto uregulowano pensję pierwszej damy, bądź pierwszego dżentelmena.

Ile zarabia pierwsza dama?

W czwartek wieczór odbyło się posiedzenie posłów z sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych. Spotkanie to skupiało się na nowelizacji ustawy z 31 lipca 1981 roku, która dotyczy wynagrodzenia dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

W posiedzeniu wzięło udział 12 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu i nikt nie był przeciwko. Jednogłośnie podjęto więc decyzję o podwyższeniu pensji parlamentarzystom. Co więcej uregulowano także płacę pierwszej damy, bądź pierwszego dżentelmena.


ZOBACZ TAKŻE: PAŁAC KULTURY I NAUKI W TĘCZOWYCH BARWACH. TAK MA BYĆ ORZE PÓŁ ROKU

Ustawa przewiduje, że prezydentowi Polski przysługuje wynagrodzenie 1,3 razy większe od pensji sędziego Sądu Najwyższego. Ponadto, przewidziano także wynagrodzenie dla małżonka lub małżonki prezydenta, co jest absolutną nowością. Jak do tej pory żadna z pierwszych dam nie otrzymywała pensji. Nowa ustawa wyjaśnia, że żona prezydenta ma zarabiać 0,9-krotności wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego określonego w stawce podstawowej. Obecnie sędzia Sądu Najwyższego zarabia minimum 19 986 złotych brutto. Wynika z tego, że pierwsza dama lub pierwszy dżentelmen zarobi miesięcznie prawie 18 tys. złotych brutto. Dla porównania prezydent otrzymuje pensję w wysokości blisko 26 tysięcy złotych brutto.

źródło: tvn24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.