Podwyżki dla prezydenta i samorządowców. Sejm przegłosował ustawę

podwyżki dla prezydenta

Podwyżki dla prezydenta i samorządowców to kolejna ustawa, która sejm przyjął na ostatnich posiedzeniach. Wobec dużego zamieszania wokół „Lex TVN” została ona jednak nieco przemilczana. Podwyżki wynagrodzeń mają dotyczyć „zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”. Wiadomo już kto i jak głosował. W sumie za przyjęciem ustawy o podwyżkach dla polityków, głosowało 267 posłów, natomiast przeciw – 166. Wstrzymało się natomiast 20 posłów. Co podwyżki pensji oznaczają w praktyce?

Podwyżki dla prezydenta i samorządowców. Sejm przegłosował ustawę

Nadal nie milkną echa przegłosowania w Sejmie głośnej ustawy zwanej jako „Lex TVN”, która w opinii wielu osób i ekspertów, ma godzić właśnie w tę stację telewizyjną. Wszystko wywołało jeszcze więcej emocji z tego względu, że tego dnia powtórzono głosowanie, które początkowo miało zupełnie inne wyniki.

Przez to wszystko nieco mniej mówiło się o kolejnej ustawie, która została przegłosowana. Chodzi o podwyżki dla prezydenta i samorządowców, o czym pisze portal RMF24.pl. Za takowymi głosowało aż 267 posłów, natomiast przeciw – 166. Wstrzymało się 20 upoważnionych do głosowania. Projekt ustawy poprali członkowie Prawa i Sprawiedliwości, KP oraz Polskie Sprawy. Wśród przeciwnych znaleźli się przedstawiciele KO, Konfederacji oraz Polski 2050. Niejednomyślnie głosowano natomiast w partiach Kukiz’15 i Lewicy.

ZOBACZ TAKŻE: GROŹNE ZJAWISKO W POLSCE – JUŻ BLISKO 60 ZATRUĆ GROŹNĄ I NIEZNANĄ SUBSTANCJĄ. WIELKOPOLSKI SANEPID ZANIEPOKOJONY. SYTUACJA NASILIŁA SIĘ W LIPCU. O CO CHODZI?

Wzrost wynagrodzenia prezydenta o 40%, diety dla radnych o 60% w górę

Portal RMF24.pl podaje dokładne wartości ewentualnych podwyżek. Tym sposobem czytamy tam, że według ustawy, wynagrodzenie prezydenta ma być wyższe o 40%. Diety radnych mają natomiast pójść w górę o 60%. Poza tym wyższe będzie wynagrodzenie pracowników samorządowych.

Wspomniany wcześniej portal informacyjny zwraca też uwagę, że w minionym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał specjalne rozporządzenie. Według niego, wprowadzone mają być podwyżki dla premiera i marszałków Sejmu i Senatu. Poza nimi na większe pensje będą mogli liczyć zajmujący kierownicze stanowiska państwowe.

Na koniec RMF24.pl pisze:

Dzięki rozporządzeniu wzrosną także uposażenia parlamentarzystów, bo – zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora – ich uposażenie odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.