Groźne zjawisko w Polsce – już blisko 60 zatruć. To nowa substancja

groźne zjawisko w polsce

Groźne zjawisko w Polsce – odnotowano już blisko 60 zatruć nową, nieznaną jak dotąd i niebezpieczną substancją. Portal o2.pl pisze, że zwłaszcza w ostatnim czasie, przypadki takie odnotowuje się w Poznaniu. To tam od stycznia tego roku potwierdzono dokładnie 59 zatruć, choć nasilenie tego zjawiska nastąpiło w lipcu. Wszystko wskazuje na to, że sanepid ma do czynienia z nowym gatunkiem dopalaczy. Niestety, jest się czego obawiać.

Groźne zjawisko w Polsce – już blisko 60 zatruć. To nowa, niebezpieczna i nieznana substancja

Fala zatruć w Wielkopolsce – a konkretnie w Poznaniu – stała się powodem do niepokoju. Jak czytamy w portalu o2.pl, który powołuje się na informacje miejscowego sanepidu, od początku roku do lipca odnotowano tam blisko 60 zatruć nieznaną jak dotąd substancją. Wszystko nasiliło się jednak w okresie wakacyjnym, a konkretniej w minionym miesiącu. Wiele wskazuje na to, że za falę zatruć odpowiedzialny jest nowy rodzaj dopalaczy.

Rzecznik poznańskiego sanepidu, Cyryla Staniszewska, przekazała następuje wieści, które przytacza o2.pl oraz epoznan.pl:

Od stycznia do 30 lipca br. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu zgłoszono 59 osób hospitalizowanych z powodu zatrucia nieznanym środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną.

ZOBACZ TAKŻE: TO ON PRZEPĘDZIŁ SŁYNNYCH KOCHANKÓW Z PLAŻY W MIELNIE! WIADOMO, KIM OKAZAŁ SIĘ BOHATER. ZDRADZIŁ, DLACZEGO TO ZROBIŁ I OPISAŁ SYTUACJĘ Z WŁASNEJ PERSPEKTYWY. „NIE KAŻDY BOHATER NOSI PELERYNĘ”

Trująca substancja może okazać się nawet śmiertelna. W jakich postaciach może występować?

Tak jak każde inne dopalacze, również dopiero co odkryty specyfik może okazać się bardzo niebezpieczny. Portal o2.pl pisze, że zażycie substancji w niektórych przypadkach może skończyć się naprawdę tragicznie – nawet zgonem.

Sam lipiec miał przynieść aż 13 zatruć, a niektóre z nich okazały się bardzo groźne. W o2.pl czytamy, że chodzi o nową substancję MDMB-4en-PINACA. W jakich postaciach występuje dopalacz? Rzeczniczka sanepidu w Poznaniu wymienia:

[…] narkotyk ten może występować m.in. w postaci mieszanek do palenia, proszków, liquidów do e- papierosów.

źródło: o2.pl, e-poznan.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.