Płynna tęcza w Kolumbii – musisz to zobaczyć!

Kolumbijski cud natury – tak turyści nazywają rzekę Caño Cristales. Choć przez większość dni w roku nic szczególnego jej nie wyróżnia, to w czasie zakwitu mchów i glonów zmienia się ona w „płynną tęczę”.

Gdzie?

Rzeka Caño Cristales leży na terenie parku narodowego i łańcucha górskiego pod nazwą Serranía La Macarena w Kolumbii, w prowincji Meta. Ma długość blisko 100 kilometrów, a znana jest pod nazwą „Rzeka Pięciu Kolorów”.

Wspomniany rezerwat przyrody, to najbardziej różnorodne biologicznie miejsce w Kolumbii i prawdopodobnie na całym świecie. Nigdzie indziej nie rozwinęła się tak ogromna ilość gatunków mchów i glonów. W jednym momencie, potrafią one przemienić rzekę Caño Cristales w prawdziwy cud natury.

Dlaczego tak się dzieje?

Jak już wcześniej wspomniano, za wszystko odpowiedzialne są glony. Aby zaobserwować niezwykłość rzeki, trzeba jednak trafić na odpowiedni moment. Ten przypada w krótkim okresie, między porą deszczową, a porą suchą. Wtedy następuje zakwit mchów i glonów.

W porze deszczowej, rzeka znacznie podnosi swój poziom, co sprawia, że rośliny nie maja dostatecznego dostępu do światła słonecznego i hamowany jest ich rozwój. Pora sucha natomiast ma to do siebie, że glony umierają wobec zbyt małej ilości wody.

Kwitnięcie rozpoczyna się pomiędzy obiema porami. Mnogie gatunki i ich barwy wpływają na aktualny odcień zabarwienia rzeki. Mieni się ona na szaro, zielono, czerwono, różowo i żółto. Wrażenia są wręcz nie do opisania. Miejsce to najlepiej odwiedzić między sierpniem a grudniem.

Trudna dostępność

Organizacją wycieczek do rzeki, zajmują się kolumbijskie biura podróży. Nie jest to jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Do opisywanej atrakcji turystycznej nie prowadzą żadne drogi, dostać się tam można natomiast konno lub awionetką – co samo w sobie, staje się już ogromną atrakcją.

Ponadto, z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Bogoty – konieczne jest zatem wybranie lotów z przesiadką np. w Nowym Jorku. W pobliżu Płynnej Tęczy nie ma żadnego hotelu. Spraye na owady oraz filtry UV? Można tam o tym zapomnieć. To wszystko zostało zakazane, aby nic nie wpływało negatywnie na miejscowy mikroklimat.

Limit odwiedzających

Miejscowe władze nałożyły nawet dzienne limity odwiedzających spektakularną rzekę – w ciągu 24 godzin, zobaczyć ją może zaledwie 200 osób. Poza rzeką, na obszarze Serranía La Macarena można zobaczyć wiele ciekawych, niespotykanych nigdzie indziej zwierząt. W samym parku narodowym znajduje się blisko 400 gatunków ptaków.

Jeszcze jedna istotna informacja dla turystów, wybierających się w tą niezwykle malowniczą okolicę – lepiej wziąć tam ze sobą sporo gotówki. W mieście najbliżej położonym rzeki Caño Cristales znajduje się zaledwie jeden bankomat. Niektóre źródła mówią jednak, że nie zawsze on działa.

Źródło zdjęcia: eltiempo.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.