Płyn do spryskiwaczy – czy może uszkodzić auto?

płyn do spryskiwaczy

Czy płyn do spryskiwaczy może uszkodzić auto? Okazuje się, że źle dobrany – czyli po prostu pierwszy lepszy, byle tańszy – może mieć zły wpływ na kilka elementów naszych pojazdów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płynów które mają za zadanie czyścić szybę w naszym pojeździe. Różnią się kolorami, ceną, czasami przeznaczeniem (letnie i zimowe płyny). Okazuje się jednak, że niektóre mogą mieć zły wpływ na kondycję naszego pojazdu.

Płyn do spryskiwaczy – rodzaje

Jeśli chodzi o płyn do spryskiwaczy, przeważnie mówi się o jego dwóch rodzajach – płyn letni, a także płyn zimowy. Różnią się przede wszystkim tym, że zimowa opcja jest odporna na mrozy. Kierowcy natomiast bardzo często wybierają ten, który dostosowany jest do najniższych temperatur. Co ciekawe, najczęściej jest to jedyne kryterium wyboru, co w konsekwencji może okazać się błędem. Zdarza się także, że kierowcy wybierają najtańszą opcję – oznacza to tyle, że decydują się oni na najgorszy jakościowo środek. Ten może negatywnie wpływać na stan naszego samochodu.

Płyny do spryskiwaczy mogą uszkadzać wycieraczki, szybę, lakier

Tani, złej jakości środek, który wlewamy do zbiorniczka zasilającego spryskiwacze, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na kondycję niektórych elementów naszego pojazdu. W tej kwestii najczęściej porusza się temat wycieraczek. Często tracą swoje właściwości? Rozcierają krople deszczu, zamiast dobrze oczyścić z nich szybę? Zastanów się, jakiego płynu do spryskiwaczy używasz, czy ma on jakiś certyfikat jakości, oraz czy nie ma wpływu właśnie na szybkie pogarszanie się stanu piór wycieraczek. Skład najtańszych, nieposiadających certyfikatu płynów, bardzo często jest nieznany. Wiecie zatem, czym polewacie szybę i lakier swojego auta?

Poza tym, pogorszyć może się stan naszej szyby tudzież lakieru. Mogą pojawiać się na nich przebarwienia, odpryski, czy nawet napuchnięcia lakieru, powodujące jego korozję. Narażone na podobne działa są także uszczelki. Nie można też zapomnieć o reflektorach – czasami i one posiadają swoje spryskiwacze. Stosowanie złych jakościowo, może po prostu pogorszyć stan kloszy.

źródło zdjęcia: mojafirma,infor.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.