Plastik osadzający na skałach nowym zagrożeniem dla środowiska

Plastik osadzający się na skałach jest nowym zagrożeniem dla środowiska. Niepokojące zjawisko zaobserwowali naukowcy w portugalskiej Maderze. Do tej pory żaden z nich nie spotkał się z podobnego rodzaju zjawiskiem. Plastik – niczym rośliny, mech – osadza się na przybrzeżnych skałach. Ekolodzy już teraz biją na alarm. Planeta na której żyjemy, dramatycznie zmienia się na naszych oczach. Jednakże, nie są to zmiany dobre. 

Plastik osadzający się na skałach

Jak donosi serwis CNN, naukowcy podają, że tego typu zjawisko po raz pierwszy zaobserwowano już w 2016 roku. Wtedy wydawało się ono jednak jednorazowym wybrykiem natury. Nikt nie spodziewał się, że może się ono utrzymać, a tym bardziej rozprzestrzenić. Niestety, prowadzone przez kolejne lata badania, dały przykre i zaskakujące rezultaty. Zjawisko się nasila, a ma to najprawdopodobniej związek ze stale powiększającą się produkcją śmieci, głównie plastiku.

Plasticrust

Naukowy nowe dla nich zjawisko, nazwali mianem „plasticrust” i systematycznie je monitorują. Zatrważający jest jednak szybki przyrost plastikowego nalotu na skałach. Powoli dochodzi się do tego, co jest źródłem zanieczyszczeń. W tym celu pobrano wiele próbek z omawianych skał. Kolejne badania wykazały z kolei, że uczeni mają do czynienia z polietylenem. Jest to w zasadzie najpopularniejszy rodzaj plastiku, a wykorzystuje się go w naprawdę wielu dziedzinach życia.

Głębsza analiza próbek badawczych wykazała, że pochodzący nalot być może jest efektem nieracjonalnej turystyki oraz rybołówstwa. Gdyby tego było mało, zjawisko to z pewnością nie występuje jedynie na Maderze.

Zagrożenia płynące z odkrycia

Naukowcy biją na alarm – chodzi o zwierzęta, które mogą cierpieć na skutek plastikowych zanieczyszczeń. Choć nie są one jeszcze bezpośrednio niebezpieczne dla ludzi, mogą zagrażać innym stworzeniom. Prowadzi się aktualnie badania, które mają wykazać ewentualną zawartość plasticrust także w wodach morskich. Plastik, który organizmy żywe wchłoną do swojego organizmu, okazuje się zwykle śmiertelnie niebezpieczny. Może być też powodem masowych zgonów zwierząt. Wywołuje on szereg schorzeń, z nowotworami na czele.

źródło zdjęć: livescience.com, foxnews.com, news.sky.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.