Plan łagodzenia obostrzeń – 4 etapy. Pierwszy zaczynamy już w poniedziałek!

zacznie się już tej nocy

Plan łagodzenia obostrzeń powoli wchodzi w życie! Rząd przestawił jego cztery niezwykle ważne etapy, z zastrzeżeniem tego, że wszystko będzie normować sytuacja związana z ewentualnym rozwojem epidemii. Kolejne zakazy będą znoszone stopniowo. Premier Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji prasowej przyznał, że mogą to być tygodniowe lub dwutygodniowe odstępy czasowe. Pod warunkiem rzecz jasna, że sytuacja będzie się stawać coraz bardziej opanowana. Najpierw otwarte zostaną lasy, zmiany nastąpią także w sklepach i kościołach. A co z galeriami handlowymi, kinami i wydarzeniami sportowymi?

Plan łagodzenia obostrzeń – 4 etapy powrotu do normalności. W poniedziałek wykonamy pierwszy krok

Dla wielu będą to wiadomości pozytywne i dające nadzieję. Pierwszy etap schodzenia z obostrzeń zacznie się już w najbliższy poniedziałek – 20 kwietnia. Jednak wbrew temu co niektórzy przewidywali, galerie handlowe nadal pozostaną zamknięte. Rząd postanowił natomiast zmienić zasady dotyczące restrykcji w handlu. Teraz w sklepach, których powierzchnia jest mniejsza niż 100 metrów kwadratowych, przebywać będzie mogło czterech klientów. Natomiast w tych, które są większe – jedna osoba będzie mogła przypadać na 15 metrów kwadratowych. To może sprawić, że zrobienie zakupów będzie łatwiejsze niż w poprzednich dniach.

Nie zmieni się nakaz zakrywania ust oraz nosa, ale małym zmianom ulegnie życie społeczne. Otwarte zostaną lasy, będzie można się tam także przemieszczać w celach rekreacyjnych.

Podobnie jak w przypadku sklepów, będzie też w kościołach. Tam też na jedną osobę będzie przypadać 15 metrów kwadratowych. Oznacza to zatem, że w wielu przypadkach będzie mogło wejść tam więcej osób niż dotychczasowe 5. Warto dodać, że od najbliższego poniedziałku osoby powyżej 13 roku życia będą mogły się w końcu swobodnie przemieszczać – bez opieki dorosłego.

ZOBACZ TAKŻE: MATKA ROKU? NIKT NIE JEST W STANIE WYJAŚNIĆ, CO MIAŁA NA MYŚLI KOBIETA NARAŻAJĄCA ŻYCIE SWOJEGO DZIECKA ORAZ SWOJE. TRAGEDII ZAPOBIEGŁ REFLEKS KIEROWCY. ZOBACZ WIDEO!

Kolejne etapy mają przynosić coraz to większą swobodę. Kiedy otwarte zostaną galerie handlowe oraz kina?

Jak wcześniej wspomniano, kolejne etapy wprowadzane będą stopniowo, zależnie od rozwoju sytuacji związanej z szeroko pojętą epidemią. Odstępy mogą trwać zarówno tydzień, jak i dwa lub więcej – o czym przekonywał premier Mateusz Morawiecki.

Drugi etap znoszenia obostrzeń będzie dotyczyć otwarcia sklepów budowlanych w weekendy. Do tego otwarte mają wtedy zostać hotele. To samo może się tyczyć bibliotek, muzeów i galerii sztuki.

Niezmiernie ważny będzie trzeci etap „odmrażania gospodarki”. Wtedy ludzie będą mogli pójść do fryzjera i gabinetów kosmetycznych. Wielce prawdopodobne, że w trzecim etapie otworzą się także galerie handlowe. Stopniowo będzie wracać się do szkół, żłobków i przedszkoli. Ponadto wspomniano także o imprezach sportowych – ale jedynie takich na otwartej przestrzeni, do 50 osób i bez publiczności.

Na sam koniec wspomina się o czwartym etapie znoszenia obostrzeń. Wtedy zniesie się obostrzenia dotyczące gabinetów masażu i solariów, a także klubów fitness i siłowni. Poza tym działalność wznowią kina i teatry – jednak tam wprowadzi się szczegółowe zasady sanitarne funkcjonowania.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.