Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce potwierdzony! Co wiadomo o zakażonym?

co się dzieje w Polsce

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce potwierdzony! Informacje oficjalnie przekazał do mediów minister zdrowia Adam Niedzielski. Wszystko podczas specjalnej konferencji prasowej, którą zorganizowano na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Niedzielski zdradził, że kolejne próbki są badane. W naszym kraju jest teraz około 10 podejrzanych przypadków zakażenia wirusem. Co wiadomo na ten moment o zakażonym?

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce potwierdzony! Co wiadomo o zakażonym?

A więc stało się – małpia ospa już oficjalnie dotarła do Polski. Dziś potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem, o którym od pewnego czasu jest głośno na całym świecie. O zakażeniu wirusem małpiej ospy w Polsce mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Wszystko miało miejsce podczas specjalnej konferencji prasowej, którą zorganizowano na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Ponadto na ten moment wiadomo, że w naszym kraju jest około 10 przypadków, w których podejrzewa się zakażenie wirusem. Próbki są badane. Adam Niedzielski na konferencji prasowej mówił:

Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek.

Co jednak istotne, nie zradzono w zasadzie żadnych szczegółów na temat zakażonego wirusem. W tajemnicy utrzymano także to, gdzie pacjent jest hospitalizowany. Wojciech Andrusiewicz, który jest rzecznikiem Ministerstwa Zdrowia zdradził jedynie, że osoba ta przebywa w szpitalu na izolacji i przeprowadzono z nią wywiad epidemiologiczny.

ZOBACZ TAKŻE: Niedzielski ogłosił rozporządzenie – wraca kwarantanna! Wszystko z powodu małpiej ospy. Poznajcie szczegóły!

Małpia ospa – objawy

Pierwsze symptomy po zakażeniu mogą pojawić się już w ciągu 5-21 dni. Na początek doświadcza się gorączki, typowych dla chorób bóli mięśni, pleców, głowy, pojawiają się też dreszcze i silne osłabienie. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na obrzęk węzłów chłonnych. To jeden z bardziej istotnych objawów zakażenia. Po kilku dniach od wystąpienia gorączki pojawia się ostra wysypka. Najczęściej początkowo pojawia się ona na twarzy.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.