Pierwsze duże miasto z całkowitym ograniczeniem do 30 km/h – przesada?

Pierwsze duże miasto

Pierwsze tak duże miasto z ograniczeniem jazdy do 30 km/h na całym terenie! Mowa tu o hiszpańskim Bilbao, w którym nowe przepisy wprowadzono dokładnie w Międzynarodowy Dzień bez Samochodu.

Pierwsze duże miasto z całkowitym ograniczeniem do 30 km/h

Władze Bilbao wprowadziły ograniczenie prędkości do 30 km/h na terenie całego miasta. Warto zauważyć, że jest to pierwsze tak duże miasto na świecie, w którym zdecydowano się na takie restrykcje. Mieszka w nim bowiem ponad 300 tys. osób. Nowe przepisy wprowadzono dokładnie 22 września, czyli w Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Pierwsze ograniczenia obowiązywały na około 80% powierzchni miasta i wprowadzono je już w 2019 roku. Dopiero teraz zdecydowano się na całe miasto.

Według Alfonso Gil, pracownika ratusza Bilbao odpowiedzialnego za sprawy związane z ruchem drogowym, wprowadzone zmiany znacznie wpłyną na zmniejszenie ilości wypadków i zabitych. Ponadto zmiany będą mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i redukcję hałasu. Warto zauważyć, że w Hiszpanii rygorystyczne przepisy nie są tak dużym zaskoczeniem, ponieważ taki limit prędkości obowiązuje w 19 miastach. Bilbao jest jednak największym z nich. Co ciekawe, w miejscowości Pontevedra wprowadzono w ścisłym centrum ograniczenie do zaledwie 10 km/h.

ZOBACZ TAKŻE: SZERYF DROGOWY Z KOSZLINA TRAFIŁ NA MOCNIEJSZEGO OD SIEBIE [WIDEO]

Kolejne ograniczenia wprowadzane w Hiszpanii to efekt Planu Jakości Powietrza, z którego dowiadujemy się, że do 2023 roku w centrach miast powyżej 50 tys. mieszkańców samochody mają zostać wyeliminowane, a wszystko na rzecz klimatu. 

Warto zauważyć, że zmiany w ograniczeniach prędkości mogą być już niebawem wprowadzone również i w Polsce. Unia Europejska chce zmniejszyć ograniczenie prędkości na autostradach do zaledwie 80 km/h. Europejska Agencja Środowiska wyliczyła, że ograniczenie prędkości na autostradach zmniejszy emisję CO2 do środowiska aż o 30%. W skali całej Unii Europejskiej to redukcja o 2 miliony ton rocznie.

Ograniczenia prędkości wprowadzono również w Holandii, gdzie na autostradach można poruszać się maksymalnie 100 km.h. Co więcej, w Luksemburgu zmniejszono prędkość ze 130 km/h do 90 km/h. W obu przypadkach tamtejsze społeczeństwa nie sprzeciwiały się zmianom.

źródło: moto.rp.pl, nczas.com, porowneo.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.