Pierwsza komunia św. – od tych prezentów musisz zapłacić podatek!

komunia 2022 ile dać

Wielkimi krokami zbliża się okres komunijny. Część dzieci z pewnością otrzyma prezenty, a jak się okazuje, z niektórych trzeba rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. O jakich prezentach mowa i jak uniknąć podatku? 

Prezenty na komunię

Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy w wielu parafiach dzieci po raz pierwszy przyjmą Eucharystię. Pierwsza komunia św. to nie tylko uroczysta msza i duchowe przeżycie. To również czas na spotkanie z rodziną, a po nabożeństwie często odbywają się uroczyste przyjęcia. Przyjęło się również, że dziecko z okazji komunii otrzymuje liczne prezenty. Wśród nich nie może zabraknąć religijnych medalików, Biblii, różańca czy innych dewocjonaliów. Spora część dzieci otrzymuje również prezenty niezwiązane z nabożeństwem, a jednymi z najczęściej wręczanych przedmiotów jest zegarek lub rower.

ZOBACZ TAKŻE: LUKSUSOWA KOMUNIA, CZYLI BANKIET, KAROCA I CZERWONY DYWAN

Podatek za prezenty komunijne

Z czasem prezenty wręczane dzieciom z okazji pierwszej komunii św. stały się coraz bardziej pokaźne, droższe, a historia pokazała, że niektórzy są z tej okazji bardzo hojni. W sieci znajdziemy wiele zdjęć dzieci, które tuż po przyjęciu Eucharystii pozują z otrzymanym quadem czy gotówką.

Jak się okazuje, z niektórych prezentów należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Podatek od darowizn należy rozliczyć wówczas, gdy wartość przekroczy ustalony limit. Limit z kolei zależy od stopnia spokrewnienia darczyńcy i obdarowanego. Istnieją trzy podziały:

  • Pierwsza grupa podatkowa – należą do nich: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięć, synowa i teściowie. Jeżeli wartość darowizny przekroczy 9 tys. 637 zł, Urząd Skarbowy musi zostać poinformowany w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania prezentu.
  • Druga grupa podatkowa – należą do nich zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. Podatek musimy zapłacić w ciągu miesiąca, gdy wartość darowizny przekroczy 7 tys. 276 zł.
  • Trzecia grupa podatkowa – należą do nich osoby spokrewnione w dalszym kręgu: kuzyni, rodzina macochy lub ojczyma, a także osoby niespokrewnione. Wartość darowizny od tych osób nie może przekroczyć 4 tys. 902 zł. W przeciwnym razie podatek należy zapłacić w ciągu miesiąca.

Za nieopłacenie podatku grozi kara finansowa w wysokości od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli od 201 zł do 60 tys. 200 zł (według minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2022 r.).

 

źródło: fakt.pl, zdjęcie – pixabay.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.