Piękne miejsca w Polsce warte odwiedzenia zimą

Piękne

Piękne miejsca warte odwiedzenia zimą. W tym tygodniu rozpoczęły się ferie zimowe, co jest dodatkową motywacją to poznawania nowych krajobrazów. Gdzie warto pojechać?

Góry Izerskie – Świeradów Zdrój

Świeradów-Zdrój to niewielkie miasteczko w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska, w paśmie Sudetów zwanym Górami Izerskimi. To urocza kotlina otoczona od południa zboczami Stogu, Zajęcznika od północnego-zachodu oraz Sępiej Góry od strony północno-wschodniej. Środkiem kotliny przepływa rzeka Kwisa. Dodatkowo znajduje się tam Dom Zdrojowy wraz z Parkiem Zdrojowym. Znajduje się tu również 80-metrowa modrzewiowa Hala Spacerowa. Ponadto można korzystać z basenów, podziwiać egzotyczną roślinność i odwiedzać sztuczną grotę (niegdyś pijalnie wód).

Korbielów

Korbielów to malownicza wieś położona w Beskidzie Żywieckim. Wielbiciele jazdy na nartach mają w tym miejscu świetną okazję do jazdy na stokach góry Pilsko. Ponadto, znajdują się tam dwie stadniny koni, dlatego okolicę można zwiedzać z perspektywy końskiego siodła. Bliskość słowackiej granicy stwarza doskonałą okazję do wizyty u naszych południowych sąsiadów oraz poznania miejscowości Namiestów nad jeziorem Orawskim.

Szklarska Poręba

Miejscowość położona niedaleko Karpacza, w Górach Izerskich. Podobnie jak Miasto pod Śnieżką, Szklarska Poręba jest nastawiona na turystów. Oprócz doskonałego zaplecza gastronomicznego, wybierać możemy z całej gamy hoteli od tych najtańszych, po te oferujące saunę i jacuzzi. Miejscowość oferuje 12 km tras narciarstwa zjazdowego. Jeśli jednak zamiast zjeżdżać wolimy biegać, wystarczy że udamy się na niedaleką Polanę Jakuszycką, stolicę narciarstwa biegowego. Z racji bliskości granicy warto też udać się do Czech, aby spróbować „smažený sýr”.

Góry Stołowe – Błędne Skały, Szczeliniec Wielki

To propozycja dla bardziej odważnych turystów, którzy uwielbiają piesze wędrówki. Błędne Skały to kompleks bloków skalnych tworzących labirynt tysiąca przejść. Znajduje się on na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Niedaleko znajduje się również Szczeliniec Wielki. Warto dodać, że wejście do parku narodowego w zimie jest darmowe. Poruszanie się po jego terenie jest możliwe tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.


ZOBACZ TAKŻE: REYKJAVIK – CO ZWIEDZIĆ, ŻEBY POZNAĆ PIĘKNO TEGO MIEJSCA?

Białka Tatrzańska

Piękna, góralska wieś oddalona 20 km od Zakopanego dysponuje licznymi trasami narciarskimi dla mniej i bardziej zaawansowanych narciarzy. Ośrodek narciarski Bania na łagodnych stokach oferuje szkółki narciarskie dla maluchów, profesjonalną szkołę narciarską dla dorosłych, natomiast Kotelnica i Kaniówka oferują trasy dla zaawansowanych. Warto dodać, że baza noclegowa w Białce Tatrzańskiej jest bardzo rozbudowana, ale rezerwacji trzeba dokonywać z dużym wyprzedzeniem. Ceny są zróżnicowane i wahają się od 45-50 złotych za noc wzwyż.

Zwardoń (Beskid Żywiecki)

Znajduje się w  Beskidzie Żywieckim, tuż przy granicy ze Słowacją. W Zwardoniu działa około 15 wyciągów orczykowych, a główne stoki to Duży i Mały Rachowiec. To idealne miejsce dla fanów nordic walking, biegówek czy spacerów. Trasy noszą niezwykle romantyczne nazwy, takie jak Aleja Zakochanych, Aleja Westchnień czy tajemnicza Wężowa Góra. Warto wybrać się również do rezerwatu przyrody Butorza w dolinie Roztoki na północno-wschodnich stokach Rachowaca, gdzie występuje ponad 100-letni drzewostan świerkowy. Zimą w Zwardoniu organizowane są kuligi i jazdy skuterami śnieżnym. Noclegi w tym miejscu oferują pensjonaty (ok. 40 zł), hotele i wille (ok. 60-100) oraz kwatery prywatne (ok. 25- 35 zł).

Tylicz (Beskid Niski/Beskid Sądecki)

Tylicz to niewielka miejscowość położona 6 km od Krynicy-Zdroju, na styku Beskidu Niskiego i Sądeckiego. Stacja narciarska w Tyliczu oferuje łagodne stoki dla początkujących. To idealne miejsce dla osób ceniących sobie ciszę i spokój. Tylicz od granicy ze Słowacją dzieli jedynie 5 km. Nieopodal znajduje się Krynica, w której są liczne trasy zjazdowe, kolej gondolowa na Jaworzynę, karczmy, bary i restauracje, ale też gabinety odnowy biologicznej, ośrodki spa oraz kryte baseny. Noclegi kosztują już od 30 złotych od osoby.

Ustrzyki Dolne (Bieszczady)

Bieszczady to popularne miejsce do wypoczynku w zimie.Ustrzyki Dolne oferują liczne trasy zjazdowe i świetne warunki dla narciarstwa biegowego. Stacja narciarska Laworta dysponuje 1300-metrowym wyciągiem krzesełkowym i 1250-metrowym orczykiem. Znajduje się tam również nowoczesna pływalnia. Warto wybrać się również do Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Cerkwi czy Neogotyckiego Kościoła Rzymskokatolickiego. Ponadto, jest tam taniej niż w Tatrach. Ceny noclegów są zróżnicowane, od 30-50 zł w prywatnych kwaterach do 80-150 zł w pensjonatach i hotelach.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.