Reykjavik – co zwiedzić żeby poznać piękno tego miejsca?

Wybierasz się na Islandię, ale nie wiesz co warto zobaczyć? Przyciągać tam może dzika przyroda Północy oraz kosmicznie piękne krajobrazy wyspy. Reykjavik – co zwiedzić i co warto tam zobaczyć? 

 

Co to za miasto?

Reykjavik to stolica Islandii i zarazem największe jej miasto. Leży w południowo-zachodniej części i jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą świata. Zamieszkuje ją ponad 120 tysięcy ludzi. Mówi się, że jest to miasto, które nie przytłacza, ale jednocześnie nie powala na kolana.

Jaka jest tam pogoda?

W Reykjaviku panuje klimat subarktyczny, ale miasto jest pod wpływem ciepłego oceanicznego Prądu Północnoatlantyckiego. Najwyższa temperatura dla Reykjaviku wynosi +26,2 stopni Celsjusza. Z kolei najniższa temperatura to aż -24,5 stopnia Celsjusza. Temperaturę tę zanotowano w 1918 roku. Niemniej jednak od 1971 roku temperatura nigdy nie spadła poniżej -20 stopni Celsjusza.

Zwiedzanie Reykjaviku

Stolica Islandii jest tak mała, że można ją obejść na piechotę. Co ważne, chociaż spacer po Reykjaviku zajmie kilka godzin, wizyta w muzeach znacznie ten czas wydłuży. Zatem doba w tym miejscu to z pewnością za mało. Przy głównej ulicy Laugavegur nie brakuje charakterystycznych kolorowych, drewnianych domków. Jest to miejsce, w którym nie czuć spalin, a w którym można się cieszyć świeżym, zwykle mroźnym powietrzem.

Reykjavik – co zwiedzić?

W Reykjaviku jest kilka miejsc, które warto odwiedzić żeby poczuć klimat tego miasta. Należą do nich:

  • Kościół Hallgrimskirkja – symbol Reykjaviku, drugi najwyższy budynek na Islandii, wewnątrz skromny; budowa wywołała wiele kontrowersji i podzieliła naród
  • stary port – a przy nim zardzewiałe łodzie, liczne kutry rybackie i budki z ofertami wycieczek, restauracje z rybami i owocami morza
  • Solfar – rzeźba „Podróżników” przypominająca łódź z rybiego szkieletu
  • Hofdi House – jeden z najładniejszych budynku w mieście, w którym w 1986 roku spotkał się Ronald Reagan z Michałem Gorbaczowem aby zakończyć „zimną wojnę”
  • Harpa – zwana „islandzkim kryształem” to sala koncertowa, centrum konferencyjne i Siedziba Orkiestry Symfonicznej; szklana elewacja i przebijające się przez nią światło to raj dla fotografów
  • centrum zorzy polarnej – poznasz tu mity i legendy całego świata na temat zorzy polarnej, dowiesz się jak powstaje i jak zrobić zdjęcie zorzy
  • murale – street art znajdujący się po drodze do portu, komponujący się z kolorowymi domkami i klimatem tego miasta.

Naturalnie jest to tylko kilka propozycji z ogromnego wachlarza możliwości, jakie czekają na turystów w Reykjaviku. Co ważne, miastem partnerskim Reykjaviku jest w Polsce Wrocław.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.