PGNiG wypowiedziało umowę Gazpromowi

PGNiG wypowiedziało umowę Gazpromowi

PGNiG wypowiedziało umowę Gazpromowi. 15 listopada zarząd PGNiG wydał oświadczenie o zakończeniu kontraktu kupna gazu ziemnego od Rosji. Podpisano go 25 września 1996 roku i jest to tzw. „Kontrakt Jamalski”. Wypowiedzenie obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku.

Rosyjski gaz jeszcze przez 3 lata w naszych kuchenkach

Dnia 15 listopada zarząd PGNiG przekazał do PAO Gazprom oświadczenie o zakończeniu „Kontraktu Jamalskiego”, czyli długoterminowej umowy dotyczącej gazu ziemnego. Kontrakt podpisano 25 września 1996 roku. Okres wypowiedzenia potrwa do 31 grudnia 2022 roku. Zarząd polskiej spółki informuje:

W ocenie zarządu spółki, dotychczas podjęte przez grupę PGNiG działania związane z dywersyfikacją kierunków pozyskania gazu do Polski po 2022 roku[…], w szczególności zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz działania prowadzone przez operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego.

Warto dodać, że według zapisów zawartych w kontrakcie, strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji o współpracy po 2022 roku, czyli na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania. Oświadczenie to należy złożyć do końca tego roku.

ZOBACZ TAKŻE: KOLEJNE NALOTY IZRAELA NA STREFĘ GAZY, ZAWIESZENIE BRONI ZERWANE

Rosja jako zapasowy dostawca gazu

Polska planuje transportować gaz do kraju głównie statkami z Ameryki do gazoportu w Świnoujściu. Nie wyklucza pobierania go również od innych krajów. Ponadto, wciąż będziemy kupować gaz z Rosji, tylko już nie na zasadach Kontraktu Jamalskiego, który narzucał konkretną ilość pobieranego surowca. Od 2023 roku to nasz kraj będzie decydował ile go potrzebujemy.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.